Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. apríla 2006

Pacientov z Prešova budú prevážať do KošícOstrý štrajk prešovských zdravotníkov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana je podľa šéfa štrajkového výboru Michal Policiana legálny a riadi sa celoslovenskými pokynmi. ...Zdieľať

PREŠOV 7. apríla (WN/SITA) - Ostrý štrajk prešovských zdravotníkov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana je podľa šéfa štrajkového výboru Michal Policiana legálny a riadi sa celoslovenskými pokynmi. Opačný názor má na to riaditeľ nemocnice Peter Biroš, ktorý ho považuje za divoký, lebo za štrajkujúcimi vraj nie je žiadna organizácia. "Štrajkujúci nepostupujú podľa zákonov tejto republiky. Rozhodli sme, že pacientov budeme zvážať kyvadlovou dopravou do košických nemocníc. Ak začnú štrajkovať aj v Košiciach, nájdeme iné riešenie,“ uviedol Biroš. Zdôraznil pritom, že výdavky s tým spojené budú znášať štrajkujúci.

Na otázku, či štrajkujúcich lekárov a vrchné sestry čaká prepúšťanie, Biroš odpovedal, že je to predčasná otázka. "Uvidíme, akých chýb sa dopustia. Štrajkovať môžu, ale či urobia aj niektoré kroky, ktoré odporujú právnemu poriadku, to budeme zvažovať. Na základe zistení budú niesť následky. My sme ich na to upozornili,“ vyhlásil Biroš.

Prešovskí zdravotníci z FNsP sa k ostrému štrajku pripojili v piatok o 9:00, odkedy tu platí pohotovostný režim. Na predpoludňajšom mítingu, ktorý zorganizoval štrajkový výbor pred budovou riaditeľstva nemocnice, M. Polician vyhlásil, že zdravotníkov v posledných dňoch vedenie nemocnice zastrašovalo. Neistotu a strach sa im podarilo zasiať do radov zdravotných sestier, ktoré sú vraj v štrajku nelegálne, lebo nie sú členkami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Polician na mítingu vyhlásil, že tento štrajk nie je odborovým štrajkom za kolektívne vyjednávanie, ale štrajkom ústavným a má naň právo každý.

Štrajkujúci zdravotníci počas denných služieb si mzdu nenárokujú. V tejto otázke sa však s manažmentom nemocnice nedohodli. Biroš vyhlásil, že štrajkujúci nemajú čo robiť na pracovisku a nemôžu cez deň štrajkovať a za nočné služby, ktoré sú dobre honorované, žiadať mzdu.

Prešovskí zdravotníci boli v štrajkovej pohotovosti 12 týždňov, k ich protestom proti nízkym mzdám sa neskôr pripojili ich kolegovia v ďalších mestách na Slovensku.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Celkové výnosy Energotelu vlani na úrovni 251,8 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Heineken investuje v Hurbanove za dva roky 1 mil. eur