Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2019

Palestínsky prezident M. Abbás uviedol do úradu novú vláduPalestínsky prezident Mahmúd Abbás.Zdieľať
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás. Foto: TASR/AP
Ramalláh 14. apríla (TASR) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás uviedol v sobotu vo svojom sídle v meste Ramalláh do úradu novú palestínsku vládu zloženú z členov Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP).


Vláda, na čele ktorej stojí nový palestínsky premiér Muhammad Štajja, bola vytvorená po tom, ako v januári odstúpil bývalý premiér Rámí Hamdalláh. Jeho rezignácia prišla po zlyhaní zmierovacích rozhovorov medzi Abbásovou stranou Fatah a radikálnym islamským hnutím Hamas.

Vymenovanie novej vlády oficiálne predstavuje ukončenie pozastaveného zmierovacieho úsilia medzi zmienenými subjektmi, informuje tlačová agentúra DPA. Vláda pozostáva výlučne z frakcií OOP, a to najmä Fatahu, pričom vylučuje účasť Hamasu a džihádistických skupín.

Radikálne ľavicové sekulárne frakcie OOP ako Ľudový front za oslobodenie Palestíny (PFLP) a Demokratický front za oslobodenie Palestíny (DFLP) formovanie novej vlády ignorovali s tým, že sa tým zvýraznia rozpory medzi Palestínčanmi.

Z predošlej vlády si pozície zachovalo päť ministrov; zvyšných 17 v minulom kabinete nefigurovalo. Funkcie ministra vnútra a ministra pre náboženské záležitosti zostali neobsadené - oboch sa ujme Štajja, kým sa nenájde vhodný kandidát. Rovnako ako v predošlej vláde, aj v tejto sú iba tri ženy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívil Peru
<< predchádzajúci článok
Muža napadol vták z čeľade kazuárovitých, svojho chovateľa zabil

Palestínsky prezident M. Abbás uviedol do úradu novú vládu - diskusné fórum čitateľov