Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júla 2013

Park Gezi v Istanbule otvoria, protesty rázne zatrhnúPark Gezi v tureckom Istanbule, odkiaľ sa nedávne protivládne protesty rozšírili do celej krajiny, opäť otvoria pre verejnosť. V sobotu to potvrdili miestne úrady. Zároveň varovali ...Zdieľať
demonstracie v turecku ISTANBUL 6. júla (WEBNOVINY) - Park Gezi v tureckom Istanbule, odkiaľ sa nedávne protivládne protesty rozšírili do celej krajiny, opäť otvoria pre verejnosť.


V sobotu to potvrdili miestne úrady. Zároveň varovali aktivistov, že v parku nebudú tolerovať ďalšie protesty.

Gezi by sa mal verejnosti otvoriť buď v nedeľu, alebo v pondelok.

"Parky nie sú miesta na protesty. Musia slúžiť ako pokojné miesta pre všetkých ľudí," vyhlásil istanbulský guvernér Huseyin Avni

K brutálnemu zákroku voči pokojným demonštrantom zhromaždeným v parku Gezi prišlo 31. mája. Aktivisti sa snažili zabrániť vyrúbaniu asi 600 stromov, ktoré mali padnúť za obeť developerom.

Demonštrácie sa neskôr zmenili na protivládne a rozšírili sa do celého Turecka. Vyžiadali si pritom štyroch mŕtvych a až 8000 zranených.

Obrazom: Protesty v Turecku komplikovali život v krajineOpozícia vládu obvinila z presadzovania nedemokratických reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti.

Spojené štáty a ďalšie západné krajiny kritizovali prístup ku kríze zo strany vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a odsúdili nadmerné použitie policajnej sily proti demonštrantom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kanade vybuchol vlak, po obetiach pátrajú
<< predchádzajúci článok
Kriminál prišiel o drogového baróna, chytili ho v Kolumbii

Park Gezi v Istanbule otvoria, protesty rázne zatrhnú - diskusné fórum čitateľov