Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. augusta 2006

Paroubek chce obmeniť vládu a požiadať o dôveru parlamentČeskí politici, ktorí sa už dva mesiace nevedia dohodnúť na zostavení novej vlády, vymysleli opäť nový spôsob, ako riešiť zložitú povolebnú situáciu. Premiér Jiří Paroubek napriek prehre ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Českí politici, ktorí sa už dva mesiace nevedia dohodnúť na zostavení novej vlády, vymysleli opäť nový spôsob, ako riešiť zložitú povolebnú situáciu. Premiér Jiří Paroubek napriek prehre svojej Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) v júnových parlamentných voľbách stále odmieta uvoľniť svoj post predsedovi víťaznej Občianskodemokratickej strany (ODS) Mirkovi Topolánkovi. Najnovšie Paroubek vymyslel riešenie, ktoré mu podľa neho môže zabezpečiť, že vo funkcii aj ostane. Podľa jeho vyjadrenia, ktoré cituje pondelňajšie vydanie denníka Lidové noviny, stačí, ak obmení niekoľkých ministrov vo svojej súčasnej vláde, a s takouto zostavou potom požiada o dôveru parlament.

Podľa denníka by však bol tento plán realizovateľný len v prípade, ak by prezident Václav Klaus schválil demisie ministrov, ktorých sa Paroubek rozhodne odvolať. Klaus by musel súhlasiť aj s vymenovaním ich nástupcov.

Nový Paroubkov návrh má však aj ďalšie úskalia. Napríklad nie je isté, či by prípadná nová Paroubkova vláda nakoniec získala dôveru parlamentu. Tam má totiž ľavica len sto z celkového počtu dvesto poslancov. Súčasnú Paroubkovu vládu tvoria okrem jeho ČSSD ešte Únia slobody (US) a Kresťanskodemokratická únia - Česká strana ľudová (KDÚ-ČSL). US sa do nového parlamentu nedostala a KDÚ-ČSL už s najnovším Paroubkovým návrhom vyjadrila ostrý nesúhlas.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť Spravbyt Prešov vlani s nárastom tržieb o 8 %
<< predchádzajúci článok
Fico nemá obavy, že ho zahraničie odmietne

Paroubek chce obmeniť vládu a požiadať o dôveru parlament - diskusné fórum čitateľov