Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. decembra 2015

Pes má z delobuchov stres, majiteľ by ho nemal nechať osamoteMajitelia psov by podľa odborníkov nemali podceniť silvestrovskú noc. Zvuk pyrotechniky ich domácim miláčikom spôsobuje stres, pretože počujú 20- až 30-násobne ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 30. decembra (TASR) – Majitelia psov by podľa odborníkov nemali podceniť silvestrovskú noc. Zvuk pyrotechniky ich domácim miláčikom spôsobuje stres, pretože počujú 20- až 30-násobne silnejšie ako človek.


"Odporúčam ich naposledy vyvenčiť okolo 17.00 h, potom sa už začínajú objavovať prvé delobuchy," radí predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Tých z dvora treba na chvíľu prichýliť do domu. Vôdzku by majitelia mali mať zabezpečenú. Niektoré psy vlani takto ušli, v bratislavskom útulku Slobody zvierat tak dočasne pribudlo 15 nových členov.

Dugovičová neodporúča nechať psov v tomto čase osamote. Stres z hluku zvládajú lepšie v prítomnosti človeka. O polnoci sa s ním možno schovať na toaletu či kúpeľne, kde je to zväčša lepšie odhlučnené. Intenzitu zvuku pomôže zmierniť i vata v ušiach. Ak majitelia predsa len nechajú psa osamote, mali by nahlas zapnúť rádio či televízor. Zviera sa tak pripraví na zvuky zvonku.

Po utišujúcich liekoch treba siahať až v prípade, ak je pes "extrémne precitlivený". Predsedníčka Slobody zvierat by sa tomu inak vyhla. Lieky možno dostať vo forme tabliet či lieku, majiteľom poradí veterinárny lekár. Vhodné je ich podať v predvečer Silvestra a na druhý deň ráno, na obed a večer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komika Billa Cosbyho obvinili zo sexuálneho napadnutia
<< predchádzajúci článok
V rakúskej prihraničnej obci Kittsee žije viac ako tretina Slovákov