01. apríla 2007

Phelps získal siedme zlato a prekonal svetový rekord

Fenomenálny americký plavec Michael Phelps triumfoval na 400 m polohové preteky na XII. majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne a získal už svoju siedmu zlatú medailu na svetovom šampionáte. ...

MELBOURNE 1. apríla (WEBNOVINY) - Fenomenálny americký plavec Michael Phelps triumfoval na 400 m polohové preteky na XII. majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne a získal už svoju siedmu zlatú medailu na svetovom šampionáte. Dvadsaťjedenročný rodák z Baltimoru prekonal rekordný zápis Austrálčana Iana Thorpa, ktorý sa v roku 2001 stal v japonskej Fukuoke šesťnásobným majstrom sveta. Phelps navyše triumfoval v novom svetovom rekorde 4:06,22 min, ktorý je o 2,04 sekundy rýchlejší ako jeho predchádzajúci čas z olympijských hier v Aténach. Druhý skončil ďalší Američan Ryan Lochte a tretí Talian Luca Marin. "Svetový rekord bol mojim cieľom. So šampionátom som sa chcel rozlúčiť vo veľkom štýle," komentoval Phelps a dodal: "Sedem zlatých je skvelý výkon, ale stále je predo mnou veľa práce. Na budúci rok ma čakajú olympijské hry v Pekingu."

Najlepší plavec súčasnosti sa predčasne rozlúčil so šancou získať osem zlatých medailí. Nádej zhasla už počas rozplavieb záverečného dňa šampionátu spoločne s diskvalifikáciou amerického kvarteta v disciplíne na 4x100 m polohové preteky. Američania síce vyhrali svoju rozplavbu, ale po výroku rozhodcov prišla dodatočná diskvalifikácia a tím USA tak vo finále bude chýbať. Dôvod vyradenia Američanov bol predčasný štart strieborného na motýľkarskej stovke a svetového rekordéra Iana Crockera, ktorý plával na treťom úseku. Pri neúčasti USA triumfovali domáci Austrálčania pred Japonskom a Ruskom.
Najúspešnejšou plavkyňou šampionátu sa s piatimi zlatými medailami stala domáca Libby Lentonová, ktorý je po triumfe na krauliarskej päťdesiatke najrýchlejšou ženou planéty. Na druhé miesto odsunula Švédku Therese Alshammarovú a tretia skončila Holanďanka Marleen Veldhuisová.
Záverečný svetový rekord melbournských MS vytvorila na 400 m polohové preteky Američanka Katie Hoffová, ktorá výkonom 4:32,89 min zlepšila víťazný čas Ukrajinky Jany Kločkovovej z olympijských hier v Sydney v roku 2000 o vynikajúcich sedem desatín sekundy. Sedemnásťročná Američanka svoje súperky jednoznačne deklasovala, keď druhá Ruska Jana Martynovová stratila 7,25 sekundy. Bronz patrí Austrálčanke Stephanie Riceovej.
Zlatom na 1500 m voľným spôsobom a novým európskym rekordom prekvapil Poliak Mateusz Sawrymowicz, ktorý výkonom 14:45.94 min zlepšil doterajší najrýchlejší čas "starého kontinentu" Brita Davida Daviesa o jednu stotinu sekundy. Davies skončil v Melbourne tretí a striebro patrí Rusovi Jurijovi Prilukovovi. Majster sveta z uplynulých štyroch šampionátov, trojnásobný víťaz olympijských hier a úradujúci svetový rekordér Grant Hackett skončil až siedmy. "Som veľmi šťastný, veď som získal prvú medailu na majstrovstvách sveta. Zdolal som Hacketta a to sa počíta. Uvedomujem si však, že nebol v stopercentnej kondícii. Presťahoval sa do Melbourne a zmenil trénera. Na olympiáde to bude o niečom inom," povedal Sawrymowicz.
Na 50 m znak dominoval Juhoafričan Gerhard Zandberg pred Thomasom Rupprathom z Nemecka a Britom Liamom Tancockom. Prsiarska päťdesiatka žien sa stala korisťou Jessiky Hardyovej z USA. Druhá skončila domáca Leisel Jonesová a tretia ďalšia Američanka Tara Kirková.