02. januára 2007

Philippoussisovo zranenie, nahradí ho Healey - súhrn

Vo štvrtok od 3.00 h SEČ sa zrejme v priamom súboji o postup z A-skupiny do finále 19. ročníka tenisového Hopmanovho pohára (dotácia 1 milión AUD, tvrdý povrch pod strechou), neoficiálnych MS miešaných ...

PERTH 2. januára (WEBNOVINY) - Vo štvrtok od 3.00 h SEČ sa zrejme v priamom súboji o postup z A-skupiny do finále 19. ročníka tenisového Hopmanovho pohára (dotácia 1 milión AUD, tvrdý povrch pod strechou), neoficiálnych MS miešaných družstiev pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie ITF, v Perthe v hale Burswood Dome stretnú náhradník náhradníka Francúzsko a prvé nasadené Rusko.

Teoretickú šancu čisto podľa tabuľky po utorňajších dvoch stretnutiach síce má aj domáca Austrália, lenže Mark Philippoussis musel pre zranenie pravého kolena odstúpiť za stavu 1:4 v prvom sete zápasu proti Jeromovi Haehnelovi, zo spomenutého dôvodu nenastúpili "protinožci" na miešanú štvrohru, majú nepriaznivé skóre a držiteľ trofeje z roku 1999 nebude môcť odohrať ani plánovaný štvrtkový súboj hostiteľov s USA. Približne dve hodiny po nepríjemnom incidente to potvrdil riaditeľ turnaja Paul McNamee a zároveň avizoval, že náhradníkom sa stane Nathan Healey, 162. na rebríčku ATP Entry. V ženskej dvojhre si Tatiana Golovinová za 86 minút poradila s Aliciou Molikovou 7:5, 6:2, takže reprezentácia krajiny "galského kohúta" vyhrala celkovo 3:0. Francúzsko sa zapojilo do akcie premiérovo od roku 2002, a to vďaka odstúpeniu Kórejskej republiky a následnému stornu účasti pôvodného alternanta Nemecka. V sobotňajšom úvodnom zápase vyhralo nad trofej obhajujúcimi Spojenými štátmi americkými 2:1.
Výber USA stratil šancu postúpiť do piatkového rozhodujúceho súboja, keď v úvodnom utorňajšom stretnutí podľahol prvému nasadenému Rusku 1:2. Ashley Harkleroadová prehrala za 68 minút s Naďou Petrovovou 3:6, 0:6, Mardy Fish následne za 59 minút zdolal Dmitrija Tursunova 6:1, 6:4, ale v miešanej štvorhre slávila "zborná" úspech 6:3, 7:5 za 70 minút.
V stredu sú na na programe dva duely v B-skupine: Španielsko - Česko (od 3.00 h SEČ) a Chorvátsko - India (od 10.30 h SEČ).

FRANCÚZSKO - AUSTRÁLIA 3:0
Tatiana Golovinová - Alicia Moliková 7:5, 6:2 za 86 minút
Jerome Haehnel - Mark Philippoussis 4:1 - skreč, Philippoussis po 28 minútach odstúpil pre zranenie pravého kolena a Austrálčania z tohto dôvodu nenastúpili na miešanú štvorhru.
Golovinová, momentálne 22. na rebríčku WTA Tour, sa presvedčivo dostala zo stavu 1:3 v prvom sete a upravila bilanciu vzájomných súbojov s Molikovou (165. vo svetovom renkingu), ktorá vyprodukovala 37 nevynútených chýb, na 2:1. Osemnásťročná moskovská rodáčka si udržiava čistý singlový štít na tomto podujatí. V sobotu prevýšila Američanku Harkleroadovú 6:3, 4:6, 6:2. Moliková, ktorá štartuje na Hopmanovom pohári piatykrát a v úvodnom vystúpení zdolala Rusku Petrovovú 6:2, 2:6, 6:2, bola vo februári 2005 ôsma v počítačovom poradí, ale pre vážne problémy so stredným uchom sa medzičasom vytratila až do druhej stovky rebríčka.
Až v tretej stovke poradia ATP Entry (214.) sa vlani v lete nachádzal jej spoluhráč Philippoussis. Tridsiatnik si v sobotu poradil s Rusom Tursunovom 6:4, 7:6 (0), lenže teraz si pri dočahovaní bekhendového úderu vo štvrtom geme zranil proti Haehnelovi pravé koleno, v piatej hre stratil svoj servis na nulu a nemohol pokračovať. Na Hopmanovom pohári nedohral pre zdravotnú indispozíciu už v rokoch 2000 a 2005. V minulosti musel podstúpiť tri operácie ľavého kolena.

RUSKO (1) - USA (4) 2:1
Naďa Petrovová - Ashley Harkleroadová 6:3, 6:0 za 68 minút
Dmitrij Tursunov - Mardy Fish 1:6, 4:6 za 59 minút
Naďa Petrovová, Dmitrij Tursunov - Ashley Harkleroadová, Mardy Fish 6:3, 7:5 za 70 minút
Petrovová, aktuálne 6. na rebríčku WTA Tour, sa proti Harkleroadovej (86. vo svetovom renkingu) v premiérovom vzájomnom stretnutí rehabilitovala za sobotňajšiu prehru s Molikovou. Američanka urobila 28 nevynútených chýb. Ruska predviedla 16 víťazných úderov a povedala: "Necítila som sa síce sebavedomejšie, ale s tým vstupným zápasom za mnou v tom predsa len bolo viac pohody. Dnes som sa mohla oprieť o podanie. Dokázala som prevziať iniciatívu a udržiavať súperku pod sústavným tlakom."
Fish, 47. na rebríčku ATP Entry, sa proti Tursunovovi (22.) postaral o vyrovnanie na 1:1 a potvrdil, že pozná recept na 24-ročného Moskovčana. Vo vzájomnej bilancii vedie po utorku 4:1. "Vychádzalo mi podanie, čo je pri mojom štýle vždy základ úspechu. Teším sa na miešanú štvorhru," vyhlásil Fish, lenže Američania napokon v mixe nezískali ani set. "Vychutnávala som si to. Nič vám neurobí lepšie ako víťazný úder proti mužovi," smiala sa Petrovová.

Tabuľka A-skupiny:
1. Francúzsko 2 2 0 5:1 4
2. Rusko 2 1 1 3:3 2
3. Austrália 2 1 1 2:4 2
4. USA 2 0 2 2:4 0
(vysvetlivky: poradie, krajina, zápasy, víťazstvá, prehry, jednotlivé stretnutia, body)