02. januára 2007

Slovenskí hokejisti prehrali so Švajčiarskom

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov prehrala vo svojom prvom vystúpení v skupine o záchranu na svetovom šampionáte vo Švédsku v More s rovesníkmi zo Švajčiarska 1:2 a v boji o zotrvanie v ...

MORA 2. januára (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov prehrala vo svojom prvom vystúpení v skupine o záchranu na svetovom šampionáte vo Švédsku v More s rovesníkmi zo Švajčiarska 1:2 a v boji o zotrvanie v elitnej kategórii musí čakať na výsledky ostatných mužstiev. Tímu trénera Jána Jaška hrozí, že sa stane prvým slovenským hokejovým reprezentačným výberom, ktorý vypadne zo svetovej skupiny do prvej divízie MS. Paradoxom je, že "o poschodie nižšie" ho môže poslať práve gól slovenského rodáka v službách švajčiarskeho tímu Juraja Šimeka, ktorý v záverečnej tretine v presilovke rozhodol. V prípade stredajšieho akéhokoľvek bodového zisku Nemecka s Bieloruskom zostúpia Slováci a Bielorusi do prvej divízie ešte pred záverečnými súbojmi na turnaji. Posledný zápas slovenskej dvadsiatky na MS vo Švédsku je na programe vo štvrtok o 16.00 h v More a súperom mladých Slovákov budú spomenutí Bielorusi.

Švajčiarsko - Slovensko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 20. Steinmann (Burgler, Sciaroni), 50. Šimek (Weber) - 29. Korenko (Buc, M. Bartánus)
Vylúčení: 7:10, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Pärtänen (Fín.) - Blumel (ČR), Ulriksson (Švéd.), 869 divákov

Zostava SR: Konrád - Brňák, V. Mihálik, Korenko, Gründling, J. Valach, Cuník, Beňa, Magušin - Šinkovič, Záborský, J. Mikúš - Buc, T. Marcinko, M. Bartánus - O. Mikula, D. Skokan, Rumpel - Drábek, Bližňák, Thémar

Dôležitosť súboja zväzovala mladým Slovákom ruky, ale napriek tomu boli v prvej tretine oveľa aktívnejší ako ich súper. Už po necelých piatich minútach hry nevyužili presilovú hru po vylúčení Morandiho, ale rovnako naložili s početnou výhodou v úvode druhej polovice prvej dvadsaťminútovky švajčiarski mladíci. Na trestnú lavicu putoval Bartánus. Slovákom sa nepodaril ani presilovkový reparát po druhom treste pre Moradiho, čo sa však už nedá povedať o Švajčiaroch. Niečo viac ako dve minúty pred prvou sirénou putoval na trestnú lavicu Bližňák a trinásť sekúnd pred jeho návratom a devätnásť pred koncom tretiny zakončil kombináciu súperovho prvého útoku Steinmann - 0:1. Aj druhá časť súboja bola poznačená nervozitou. Navyše bojovnosť na oboch stranách viedla k častým faulom. V 28. min dostala slovenská dvadsiatka takmer minútovú presilovku o dvoch hráčov a kombináciu Buca s Bartánusom zakončil tvrdou strelou obranca Korenko - 1:1. Od 34. min takmer až do konca druhej tretiny hrali Švajčiari presilovku o jedného hráča, ale Slováci sériu troch vylúčení zvládli bez inkasovaného gólu. Do záverečnej tretiny išli naopak v početnej výhode, ale ani to im nepomohlo. Nasledujúce dve vylúčenia dostali slovenské mužstvo opäť pod tlak. Navyše faul Gründlinga postrestal v 50. min Šimek, ktorý je rodákom z Prešova. Zúfalá snaha Slovenska už k vyrovnaniu neviedla.

Hlasy:
Ján Jaško (tréner SR): "V úvodnej tretine sme spustili pred brankou súpera kolotoč a gól visel na vlásku. V zakončení sme však neboli úspešní a navyše sme v závere inkasovali. Mužstvo sa nám podarilo upokojiť a opäť sme do toho išli naplno, z čoho rezultovalo vyrovnanie. Aj v tretej tretine sme mali v určitých momentoch tlak, ale v oslabení sme opäť inkasovali. Teraz nám zostáva už iba zdolať Bielorusko a čakať na vyplnenie našej teoretickej šance na záchranu."

Juraj Mikúš (útočník SR): "Nenachádzam na to slová. Neviem, čo sa na konci zápasu s nami dialo. Možno si podaktorí moji spoluhráči nestihli uvedomiť, že po tejto prehre pravdepodobne zostúpime. Vôbec sme dnes nepredviedli tímového ducha. V prvej tretine sme hrali dobre, ale opäť sa nám nepodarilo streliť gól a Švajčiari dosiahli jeden z kategórie šťastných. V druhej časti sa čosi podobné podarilo nám a pred záverečnou tretinou sme si navzájom sľubovali, že na ľade odovzdáme sto percent. Nestalo sa. Nemôžem pritom vyhlásiť, že by na nás doľahla únava. Sme či chceme byť profesionálmi, takže sa na podobné veci nesmieme vyhovárať. Naším problémom bolo priveľa hlúpych vylúčení. Zápasy sa nevyhrávajú na trestnej lavici. Celkovo sme sa dostali do akéhosi stresu už po tej prvej prehre s Nemeckom. Proti Švédsku sme odohrali kvalitných štyridsať minút, ale znova sme podľahli a už to definitívne nabralo zostupnú tendenciu."

Juraj Šimek (hráč Švajčiarska, rodák z Prešova): "Cítim sa výborne. Poznám takmer všetkých hráčov súpera, takže si môžete predstaviť moje nadšenie po dosiahnutí gólu, ktorý napokon rozhodol o našom víťazstve."