11. februára 2024

Plavec Pchan vylepšil v štafete MS 2024 svetový rekord na 100 m v.sp.

Devätnásťročný Pchan vylepšil v kráľovskej disciplíne o šesť stotín sekundy historické maximum, ktoré pred dvoma rokmi na ME v Ríme zaplával Rumun David Popovici.

Čínsky plavec Pchan Čan-le vylepšil svetový rekord na 100 metrov voľným spôsobom. V nedeľu na prvom úseku štafety 4x100 m na MS v plaveckých športoch v katarskej Dauhe dosiahol výkon 46,80 s.

Devätnásťročný Pchan vylepšil v kráľovskej disciplíne o šesť stotín sekundy historické maximum, ktoré pred dvoma rokmi na ME v Ríme zaplával Rumun David Popovici. Rekord svetového šampionátu držal ešte od roku 2009 Brazílčan Cesar Cielo Filho a mal hodnotu 46,91 taktiež z Ríma. Pchan už ako 17-ročný zaplával na MS 2022 v Budapešti 47,65 a stal sa národným rekordérom. Číňania štafetu vyhrali výkonom 3:11,08 min. V rovnakej disciplíne medzi ženami triumfovali Holanďanky časom 3:36,61 min.

Slovenská reprezentantka Tamara Potocká nepostúpila do finále v disciplíne 200 m polohové preteky. V nedeľnom druhom semifinále obsadila ôsmu priečku výkonom 2:15,36 min. Celkovo obsadila 15. miesto.

V úvodný deň súťaží v bazénovom plávaní sa o zlato v individuálnych disciplínach bojovalo na trati 400 m voľným spôsobom. Kim Wu-min z Kórejskej republiky triumfoval v čase 3:42,71 min, v kategórii žien získala zlato Novozélanďanka Erika Jane Fairweatherová za 3:59,44 min.