Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2010

PMÚ schválil koncentráciu Ringier a Axel SpringerOdbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ) schválil koncentráciu spočívajúcu vo vytvorení spoločného podniku JVHC ...Zdieľať
protimonopolny urad Protimonopolný úrad SR

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ) schválil koncentráciu spočívajúcu vo vytvorení spoločného podniku JVHC podnikateľov Ringier AG a Axel Springer AG, v ktorom budú mať obe spoločnosti podiel 50 % a do ktorého plánujú previesť všetky ich súčasné a budúce aktivity v oblasti vydávania novín a časopisov na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Srbsku a Bosne a Hercegovine. Informoval o tom hovorca PMÚ Vladimír Ferko.

Predmetom činnosti podniku JVHC bude vydávanie časopisov, titulov periodickej tlače so zameraním na bulvárne noviny s vysokou čítanosťou a tiež prevádzkovanie internetových stránok. Ako uviedol PMÚ, aktivity oboch spoločností sa na území SR po zlúčení aktivít prekryjú len minimálne v oblasti vydávania časopisov. "Koncentrácia nepredstavuje riziko vzniku kooperatívnych účinkov vyplývajúcich zo založenia spoločného podniku. Jej dôsledkom nie je koordinácia súťažného správania, ani vytvorenie alebo posilnenie dominantného postavenia, ktorého dôsledkom by boli významné prekážky efektívnej hospodárskej súťaže," zdôvodnil PMÚ. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 28. júna.

Ringier AG, Zürich a Axel Springer AG, Berlín spoja svoje zahraničné aktivity vo východnej Európe založením novej spoločnosti JVHC. Ringier do spoločného podniku vkladá svoje podnikanie v Srbsku, na Slovensku, v Česku a Maďarsku a Axel Springer v Poľsku, Česku a Maďarsku. Spoločný podnik by sa mal s približne 414 mil. eur obratom a viac ako 100 printovými a 70 internetovými publikáciami stať najväčším mediálnym podnikom pôsobiacim vo východnej Európe. Zamestnávať bude približne 4,8 tis. zamestnancov. Ďalším plánom akcionárov je v rozmedzí troch až piatich rokov uviesť spoločný podnik na burzu.

Ringier je nadnárodná mediálna skupina s približne 8 tis. zamestnancami v 10 krajinách v Ázii a v Strednej a Východnej Európe. Ringier vydáva viac ako 120 novín a časopisov a obchoduje s viac ako 20 televíznymi programami. Spoločnosť taktiež vlastní významné a značné obchodné a kapitálové podiely a prevádzkuje okolo 80 webových stránok a mobilných platforiem. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom akciovej spoločnosti Ringier Slovakia, pričom okrem denníka Nový Čas vydáva aj portfólio ďalších časopisov a magazínov ako aj knižné publikácie určené pre rôzne čitateľské segmenty a DVD tituly. Spoločnosť tiež prevádzkuje informačný portál www.čas.sk, ženský portál www.lesk.sk a pánsky portál www.adamonline.sk. V súčasnosti zamestnáva Ringier Slovakia podľa vlastnej internetovej stránky približne 300 zamestnancov.

Mediálna skupina Axel Springer AG bola založená v roku 1946 a v súčasnosti je najväčším novinovým vydavateľom a tretím najväčším vydavateľom magazínov v Nemecku. Axel Springer vytvára a distribuuje informácie a zábavu prostredníctvom novín, časopisov a digitálnych mediálnych služieb. Portfólio vydavateľského domu zahŕňa napríklad rodinu značiek Bild a Welt. Axel Springer pôsobí v 36 krajinách s viac ako 170 titulmi novín a časopisov a s vyše 80 internetovými publikáciami, rovnako ako aj s podielmi v televíznych a rozhlasových staniciach. Mediálna skupina zamestnáva celkovo približne 10 tis. ľudí. Na územie SR dováža niekoľko časopisov a poskytuje licenciu na používanie názvu pre motoristický časopis Autobild, ktorý vydáva slovenská spoločnosť Borna s.r.o.. Axel Springer na Slovensku nevydáva celoštátne ani regionálne noviny ani časopisy.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rumunsko požiadalo po povodniach EÚ o pomoc
<< predchádzajúci článok
Írska ekonomika v prvom kvartáli z recesie

PMÚ schválil koncentráciu Ringier a Axel Springer - diskusné fórum čitateľov