Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

06. novembra 2007

Po bakalárovi by mali ísť študenti do praxeVysokoškoláci by po získaní bakalárskeho titulu mali určitý čas pracovať a až potom nastúpiť na magisterské štúdium, myslí si minister školstva Ján Mikolaj. Šéfa rezortu inšpiroval tento ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Vysokoškoláci by po získaní bakalárskeho titulu mali určitý čas pracovať a až potom nastúpiť na magisterské štúdium, myslí si minister školstva Ján Mikolaj. Šéfa rezortu inšpiroval tento systém v Spojených štátoch, kde je momentálne na pracovnej ceste. "Nie je potrebné, aby všetci (vysokoškoláci) mali päťročné štúdium," povedal dnes pre agentúru SITA Mikolaj. Myslí si, že treba prehodnotiť bakalárske študijné programy, keďže väčšina škôl rozdelila štúdium na dva stupne - bakalársky a magisterský - podľa rokov štúdia. Mikolaj sa domnieva, že bude treba v rámci bakalárskeho štúdia zaviesť viac technologických a ekonomických predmetov, ktoré vyžaduje prax. Magisterské štúdium by sa zas posilnilo o teoretické predmety.

Za problém označil, že na Slovensku pokračuje až 90 % bakalárov na druhom stupni štúdia, čo je podstatne viac študentov v porovnaní s USA. "Prax nie je nastavená tak, že by bakalára brala ako prvý stupeň vysokoškolského štúdia," poznamenal Mikolaj s tým, že ešte bude trvať určitý čas, kým si firmy budú viac vážiť bakalárske tituly.

Na americkom školstve ďalej oceňuje, že súkromné vysoké školy robia kvalitný výskum. Podľa neho slovenské súkromné školy musia zmeniť priority a väčšmi sa sústrediť na vedu a výskum, pretože len tak môžu zvýšiť kvalitu. Minister predpokladá, že ak naše súkromné vysoké školy neposilnia kvalitu, tak niektoré z nich zaniknú. Tvrdí, že americkí študenti sa rozhodujú pre súkromnú vysokú školu aj na základe toho, aké má renomé, pretože s diplomom z dobrej školy si ľahšie hľadajú dobré zamestnanie. "Súkromné školy, ak chcú dobehnúť verejné, tak budú musieť podstatne zvýšiť kvalitu, aby si to meno vybudovali," dodal Mikolaj. Novela zákona o vysokých školách zavádza nové delenie vysokých škôl do troch kategórií - univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy. Ministerstvo vypracovalo nové kritériá, na základe ktorých Akreditačná komisia rozhodne o zaradení školy. "Súkromné vysoké školy budú musieť prehodnotiť priority alebo zostanú len ako bakalárske školy," vyhlásil Mikolaj. Nechcel povedať, koľko súkromných škôl by sa mohlo dostať do najvyššej kategórie, teda medzi univerzity, pretože nechce zasahovať do posudzovania.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Daniela Radcliffa čaká broadwayský debut
<< predchádzajúci článok
Trabant oslavuje 50. výročie

Po bakalárovi by mali ísť študenti do praxe - diskusné fórum čitateľov

Hura!!! ZSSR, pardon USA, nas vzor!!!6.11. 17:38:21
Po bakalárovi by mali ísť študenti do praxe21.5. 11:19:10
Po bakalárovi by mali ísť študenti do praxe21.7. 15:51:30