15. apríla 2009

Po bláznivej prestrelke ide do semifinále Chelsea

Dokonalé futbalové predstavenie plné neuveriteľných zvratov predviedli fanúšikom aktéri utorňajšieho odvetného stretnutia štvrťfinále Ligy majstrov 2008/09 FC Chelsea a FC Liverpool. Po konečnej ...

LONDÝN 15. apríla (WEBNOVINY) - Dokonalé futbalové predstavenie plné neuveriteľných zvratov predviedli fanúšikom aktéri utorňajšieho odvetného stretnutia štvrťfinále Ligy majstrov 2008/09 FC Chelsea a FC Liverpool. Po konečnej remíze 4:4 sa z postupu medzi najlepšie kvarteto mužstiev starého kontinentu v aktuálnej sezóne mohli radovať domáci "The Blues", keďže v prvom dueli pred týždňom zdolali tím trénera Rafaela Beníteza na jeho pôde 3:1. Celkové skóre 7:5 v prospech Chelsea z dvoch duelov snáď ani nepotrebuje komentár.

Oba anglické veľkokluby opäť potvrdili, prečo je Premier League považovaná za najkvalitnejšiu súťaž na svete. Gólové hody síce poznačili katastrofálne chyby oboch gólmanov, no futbal je práve o zaváhaniach či omyloch, resp. o schopnosti potrestať ich v pravom čase. Liverpool bol dvakrát, za stavu 2:0 a 4:3, len jediný presný zásah od postupu do semifinále Ligy šampiónov, no napokon naň nedosiahol. Praví anglickí fanúšikovia po vyrovnávajúcom góle domáceho Franka Lamparda na 4:4 na svojich nezanevreli, naopak, potvrdili svoju skvelú povesť a chorálmi dali Liverpoolčanom najavo, že sú na ich výkon na Stamford Bridge veľmi hrdí. "The Reds" splnili svoj cieľ, strelili Chelsea na jej pôde viac ako dva góly, no nedokázali si postrážiť zadné dvierka a štyrikrát inkasovali.

V priebehu prvého polčasu hráči Liverpoolu zaskočili mužstvo ruského oligarchu Romana Abramoviča. V 19. min najprv z priameho kopu zosmiešnil už aj tak dosť kritizovaného domáceho brankára Petra Čecha Brazílčan Fábio Aurélio, o deväť minút neskôr potom premenil Xabi Alonso pokutový kop za faul na svoju osobu zo strany Branislava Ivanoviča a bolo 2:0 pre Liverpool. Anglické derby však malo dva úplne rozdielne polčasy. V 51. min prekvapil Drogba svojím jemným tečom Anelkovej centrovanej lopty gólmana hostí Pepeho Reinu, pre ktorého to bol jubilejný stý duel v pohárovej Európe. O šesť minút neskôr využil výhodu priameho kopu brazílsky stopér Londýnčanov Alex, pri ktorého strele pod brvno opäť nemôže mať čisté svedomie Pepe Reina. Dokonalý obrat dokončil v 76. min po nezištnej prihrávke Didiera Drogbu domáci kapitán Frank Lampard. V záverečnej desaťminútovke sa však futbalisti v červených dresoch pokúsili o nemožné - v 81. min Lucas Leiva trafil Essiena, od ktorého sa lopta odrazila za Čechov chrbát po tretí raz a opäť bolo vyrovnané. Pre Liverpool to bol gól s poradovým číslom 500 v pohárovej Európe. Už o minútu neskôr Holanďan Dirk Kuyt úspešne hlavičkoval v obkolesení štyroch hráčov Chelsea a Liverpool bol znovu jediný gól od postupu. Záverečné slovo si však v emotívnom a nervydrásajúcom závere vypýtal Frank Lampard, ktorý v 89. min svojím druhým gólom upravil na konečných 4:4.
Liverpool vo svojom 300. stretnutí vo všetkých pohárových súťažiach starého kontinentu nedosiahol na tretie semifinále Ligy majstrov v rade. Naopak, Chelsea sa môže pochváliť touto bilanciou, a navyše, medzi najlepším kvartetom je piatykrát z posledných šiestich sezón. V drese hosťujúceho tímu odohral celý duel slovenský reprezentačný stopér Martin Škrtel.

Obom mužstvám chýbali kapitáni - domácim pre žlté karty stredný obranca John Terry a hosťom pre zranenie stredopoliar Steven Gerrard.

"Vďaka nášmu výkonu v prvom polčase sme si to sami poriadne skomplikovali. Napriek tomu to však bol skvelý futbalový večer a výborný dvojzápas. Ani neviem, prečo sme tak zle začali. Asi sme sa už videli v semifinále. Našťastie sme po prestávke ukázali charakter a vybojovali postup," povedal po stretnutí dvojgólový strelec Frank Lampard.
Liverpool vypadol s Chelsea aj v minulej sezóne Ligy majstrov - vtedy na svojho rivala nestačil v semifinále. "Sme veľmi sklamaní. Nepomohli nám ani štyri strelené góly na ihrisku súpera, čo je neskutočné. Je to naozaj smola, pretože sme podali kvalitný výkon a odohrali sme dobrý zápas," skonštatoval španielsky kouč "The Reds" Rafa Benítez.
Chelsea sa v semifinále stretne so španielskym veľkoklubom FC Barcelona, ktorý vyradil Bayern Mníchov. Výhodu domáceho prostredia v prvom dueli budú mať Katalánci.

Výsledok utorňajšieho odvetného štvrťfinálového stretnutia futbalovej Ligy majstrov 2008/2009:

FC Chelsea (Angl.) - FC Liverpool (Angl.) 4:4 (0:2) - prvý zápas 3:1, do semifinále LM 2008/09 postupuje FC Chelsea
Góly: 76. a 89. Lampard, 51. Drogba, 57. Alex - 19. Fábio Aurélio, 28. Xabi Alonso (z pok. kopu), 81. Lucas Leiva, 82. Kuyt, rozhodoval: Luis Medina Cantalejo (Šp.), 35 000 divákov

FC Chelsea: P. Čech - Ivanovič, Alex, Ricardo Carvalho, Ashley Cole - Ballack, Essien, Lampard - S. Kalou (36. Anelka), Malouda - D. Drogba (90.+ Di Santo)
FC Liverpool: Reina - Arbeloa (85. R. Babel), M. ŠKRTEL, Carragher, Fábio Aurélio - Lucas Leiva, Mascherano (69. Riera), Xabi Alonso - Kuyt, Benayoun - F. Torres (80. N´Gog).