Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

14. decembra 2022

Po hitoch Kontraktor a Zlo si nevyberá prichádza Peter Kijaba s novinkou IlegálPre lóve ťa odrbe bankár, díler koksu aj finančný poradca. Za obálku s lóve ti zoperujú otca bez komplikácií a tvoja dcéra sa dostane na právo na Karlovke. Taká je realita, ty blcha! Rovný už nie je nikto. Zbytočne hľadáš ideál tam, kde žiadny nie je a možno ani nikdy nebol.Zdieľať
Po hitoch Kontraktor a Zlo si nevyberá prichádza Peter Kijaba s novinkou Ilegál

Predátor. Korisť. A zbesilý svet, kde len ťažko rozpoznať, kto je kto.
Ilegál je dramatický príbeh bývalého elitného vojaka a oligarchu s temnou minulosťou, ktorých cesty sa viackrát osudovo pretnú, aby vyvrcholili vo veľkolepom finále.

Peter Kijaba prešiel päťročnou službou vo francúzskej cudzineckej légii, posledných 14 rokov pracoval ako kontraktor vo vysoko rizikových oblastiach na Haiti, v Afganistane a v Iraku a v súčasnosti pôsobí v Stredoafrickej republike.
Po bestselleroch Kontraktor a Zlo si nevyberá prichádza s novým románom Ilegál.

Bývalý vojak Viktor po rokoch strávených v Afganistane, Mali a v ďalších krajinách zmietaných nepokojmi sa vracia do rodných Košíc, aby zmizol z hľadáčika prenasledovateľov, no ani mesto na východe Slovenska mu neprinesie vytúžené bezpečie.

Predtým než zavesí nebezpečné žoldnierske remeslo na klinec, čaká ho posledná, dosiaľ nedokončená úloha. Musí ju splniť, no jeho cesty sa opakovane skrížia s veľkopodnikateľom Kogelom, ktorý po Zamatovej revolúcii rýchlo naskočil na vlak smerujúci do kapitalizmu, bohato zúročiac zahraničné konexie získané v službách Štátnej bezpečnosti. Obom ide o život. Kto z nich prežije?

Po prvej úlohe si nahováral, že to najhoršie má už za sebou. Údolie Uzbin. Afganistan. Ale potom prišlo Mali, Stredoafrická republika a po nich druhý, tretí Afganistan. Na večnosť zatratené provincie Helmand, Lógar… Kopce, údolia a čierne turbany.
Vždy je to len sebaklam. Rozhovor s vlastnou dušou, kde zákonite prehrávaš. Na prvého zabitého sa vraj nezabúda. Vraj si pamätáš každý detail. Vraj…

Peter Kijaba je pseudonym, ktorý mu pridelila cudzinecká légia. Prvé dve knihy boli viac-menej biografie, vychádzali z jeho skúseností, zážitkov a príhod, ktoré skutočne zažil. Aj preto tak zaujali, ich autenticita oslovila mnohých čitateľov.
Novinka Ilegál je viac fiktívny príbeh, dokonca sa odohráva na Slovensku, kde autor trávi veľmi málo času. No chcel takto vyjadriť svoje dojmy na situáciu u nás.

Za všetkým je vata. Je jedno, či si obchodník, murár alebo politik. Nikto nepracuje pre skvelý pocit z dobre vykonanej práce. Je úplne jedno, či na niekoho zacieliš hlaveň s mieridlami kvôli vlastnému prežitiu alebo pre záujmy mocnosti, ktorá ťa odvelila vyriešiť vzburu do nejakej bohmi zabudnutej africkej kolónie. Aj tak sa každá vojna začína aj končí peniazmi. Osobná aj reálna. Najprv ťa dotujú rodičia, potom ty živíš rodinu a na sklonku života žobreš na pohreb. A mýliš sa, ak si nahováraš, že skutočná vojna má punc nejakej morálnej noblesy...


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Divadlo Nová Scéna sa dohodlo so Starým Mestom a konečne odkúpilo priestory, v ktorých už roky sídli
<< predchádzajúci článok
Video: Eko muzikál Odpad je poklad má za sebou úspešnú premiéru na divadelných doskách