Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2019

Po januárovej valorizácii dôchodkov sa menia aj exekučné zrážkyPri všetkých druhov dôchodkoch, ktoré boli v januári valorizované a sú predmetom exekúcie, sa menia aj zrážky.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 14. januára (TASR) - Pri všetkých druhov dôchodkoch, ktoré boli v januári valorizované a sú predmetom exekúcie, sa menia aj zrážky.


Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera valorizáciou dôchodku sa zvýši príjem exekvovaného dôchodcu. Poisťovňa je následne povinná vykonávať exekučné zrážky z aktuálnej sumy dôchodku, preto pri každej zmene sumy dôchodku musí prepočítať aj výšku exekučnej zrážky.

Prepočet exekučnej zrážky sa dôchodcovi, ktorý má exekúciu, vykoná individuálne a to tak, že z valorizovaného dôchodku sa odpočíta základná suma, ktorá musí dôchodcovi zostať. Je to 100 % životného minima, teda od 1. júla 2018 – 205,07 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % sumy životného minima, teda 102,53 eura mesačne. Okrem toho sa ešte osobitne prihliada na prípady, ak je pohľadávkou výživné na maloleté dieťa. O zvýšenej sume exekučnej zrážky dostane dôchodca písomné oznámenie.

Suma exekučnej zrážky sa spravidla prepočítava dvakrát do roka, a to pri valorizácii dôchodkov v januári, vtedy sa suma zrážky spravidla zvýši a pri zvýšení sumy životného minima v júli, vtedy sa suma zrážky spravidla zníži.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
B. Bugár odovzdal podpisy pre svoju prezidentskú kandidatúru
<< predchádzajúci článok
Bugár nepovedal, či Most-Híd podporí R. Fica vo voľbe kandidátov na ÚS

Po januárovej valorizácii dôchodkov sa menia aj exekučné zrážky - diskusné fórum čitateľov