Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2024

Po škandále s prezidentskou milosťou v prípade zneužívania detí vyšlo v Budapešti do ulíc najmenej desaťtisíc ľudíNiektoré z najznámejších online osobností Maďarska viedli v piatok v Budapešti dav najmenej 10-tisíc demonštrantov, ktorí vyzývali na zmeny v politickej kultúre krajiny. Protest sa uskutočnil v ...Zdieľať
hungary_protest_61585 676x451 17.2.2024 (SITA.sk) - Niektoré z najznámejších online osobností Maďarska viedli v piatok v Budapešti dav najmenej 10-tisíc demonštrantov, ktorí vyzývali na zmeny v politickej kultúre krajiny.


Protest sa uskutočnil v reakcii na nedávnu rezignáciu konzervatívnej prezidentky Katalin Novákovej v dôsledku milosti, ktorú vydala v prípade sexuálneho zneužívania detí.

Nebudú viac mlčať


Demonštranti zaplnili rozľahlé Námestie hrdinov v maďarskej metropole a vyzývali na skutočné reformy maďarského systému ochrany detí a na transformáciu systému vládnutia premiéra Viktora Orbána.

„Neviem presne, čo na konci dňa dosiahneme,“ povedal Zsolt Osváth, populárny tvorca online obsahu, ktorý pomáhal s organizáciou demonštrácie. „Je však isté, že už nebudeme viac mlčať a že sme museli vystúpiť z komfortnej zóny za našimi počítačovými obrazovkami.“

Protest sa uskutočnil v čase bezprecedentného politického škandálu, ktorý otriasol vládou premiéra Orbána, zarytého nacionalistu, ktorý od roku 2010 dominuje maďarskému verejnému životu.

Trhliny vo Fidesze


Prezidentka Nováková, ktorá patrí k spojencom Orbána, odstúpila minulý týždeň po tom, čo vyšlo najavo, že udelila prezidentskú milosť mužovi, ktorý bol uväznený za zakrývanie série sexuálneho zneužívania detí riaditeľom štátneho sirotinca.

Milosť šokovala maďarskú spoločnosť a otvorila trhliny v Orbánovej strane Fidesz, ktorá v krajine vládne ústavnou väčšinou už takmer 14 rokov.


Zdroj: SITA.sk - Po škandále s prezidentskou milosťou v prípade zneužívania detí vyšlo v Budapešti do ulíc najmenej desaťtisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tisíce Chorvátov protestovali v Záhrebe proti Plenkovićovej vláde a žiadali, aby sa voľby konali čo najskôr
<< predchádzajúci článok
Pri bratislavskej Kuchajde zasadili strom vďaky ukrajinskej komunity Slovensku za prijatie a pomoc v núdzi (foto)