![]() |
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
|
Sobota 8.11.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
|
Meniny má Bohumír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
|
|
|
|
|
|
|
|
04. októbra 2017
Počet vysokoškolákov na slovenských školách medziročne poklesol
Ilustračná snímka
Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan PuškášČasť vysokých škôl sa snaží získať študentov aj zo zahraničia, napriek tomu ani tieto aktivity nedokážu nahradiť úbytok študentov. Vláda SR dnes vzala na vedomie materiál o stave vysokého školstva za rok 2016.
Na verejných vysokých školách poklesol počet študentov o 9014, na súkromných vysokých školách je ich menej o 1965. Oproti vlaňajšku stúpol počet študentov zo zahraničia o viac ako sedem percent, teda o 714 študentov. V priebehu uplynulého roka dokončilo vysokoškolské štúdium na verejných a súkromných vysokých školách 52.245 ľudí, čo predstavuje medziročný pokles o 4492 absolventov. Podľa ministerstva sa pod tento stav podpísal najmä pokles absolventov externej formy štúdia o 2601, pričom v dennej forme sa znížil o 1891 absolventov.
Rovnako sa znížil aj počet uchádzačov o štúdium na vysokej škole. V roku 2016 sa na štúdium hlásilo 41.544 Slovákov, ktorí spolu s cudzincami podali 77.340 prihlášok. Podľa ministerstva ide o najnižší počet za posledné roky. Z úspešných uchádzačov sa ich na štúdium zapísalo 35.377, z toho 2865 zo zahraničia. Z národného hľadiska bude podľa ministerky potrebné prijať riešenia na zabezpečenie stabilizácie odborníkov, aby prípadné skončenie vysokej školy neznamenalo stratu odbornosti v celom sektore.
Ministerstvo v správe uviedlo, že priemerný plat zamestnanca vysokej školy bol vlani 1135 eur, ide o sedempercentný nárast. Vysokoškolský učiteľ verejnej vysokej školy priemerne zarábal takmer 1437 eur, čo predstavuje viac ako sedempercentný nárast. O viac ako osem percent stúpol plat aj profesorom na verejných vysokých školách, dosiahol v priemere 2130 eur.
V roku 2016 bolo na vysokoškolské vzdelávanie a vedu, sociálnu podporu študentov vysokých škôl v kapitole ministerstva vyčlenených 462.032.666 eur. Tento objem bol rozpočtovým opatrením ministerstva financií zvýšený o ďalších 20 miliónov eur. Z tohto objemu finančných prostriedkov bola pre vysoké školy vyčíslená suma 471.235.920 eur.
Ministerstvo školstva vlani podporilo vysokoškolskú vedu a techniku sumou 144.625.389 eur. S kladným výsledkom hospodárenia vlani skončilo 18 verejných vysokých škôl, v hlavnej činnosti dosiahli zisk takmer 18 miliónov eur a v podnikateľskej činnosti vyše 2,6 milióna eur. Verejné vysoké školy v uplynulom roku hospodárili s celkovým ziskom v objeme 20.425.207 eur.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
