Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

09. novembra 2005

Počuli ste? : Zdeněk Sychra sa narodil tretíkrát

Zdieľať
Zdeněk Sychra (70), rodák z Moravy, pôvodným povolaním automechanik, hovorí a spieva peknou slovenčinou. Počas svojej kariéry naspieval asi 200 piesní. Ešte stále sú žiadané Miluška moja, Kamila či Pod Akropolou. V speve je vlastne samouk. Vari najdlhšie vystupoval na Novej scéne v Bratislave.

Svoj vek si uvedomil až vtedy, keď ho život ťažko skúšal. A nie raz, ale hneď dvakrát. „Bolo to v období, keď neexistovalo Repete. Aj mne lekári zachránili život. Prvýkrát v roku 1998. Po dlhodobejších bolestiach v brušnej dutine som absolvoval rad vyšetrení a lekár vyriekol názov diagnózy, ktorú som vtedy prvýkrát počul: aneuryzma brušnej aorty. V minulosti na ňu zomrel napríklad Einstein,“ spomína Sychra. Nasledovala okamžitá operácia, ktorá mu nielen zachránila život, ale urobila z neho po päťdesiatich rokoch nefajčiara. Dodnes žije s implantátom v brušnej dutine.
„Druhá choroba prišla nečakane v roku 2001, po náhodnom vyšetrení prostaty. Absolvoval som sériu ožarovaní. V tom istom roku som sa tretíkrát narodil, i keď viem, že táto choroba sa nedá vyliečiť, iba pozastaviť.“ Čo nasledovalo potom? Život, hoci  so zmeneným pohľadom naň. Na samovraždu vtedy nepomyslel, nemal jednoducho kedy. Okolo seba mal rozumných ľudí, ktorým dodnes vďačí za svoj život. A možno svoje zohralo aj divadlo, v ktorom spolu s manželkou - bývalou baletkou - prežili všelijaké ľudské tragédie.
Prednedávnom vyšlo Zdeňkovi Sychrovi CD Akropola. Spieva v zábavných programoch po celom Slovensku, v Bratislave ho možno vidieť v Jazzcafé na Ventúrskej ulici, kde raz do mesiaca vystupuje v programe pre seniorov.
K modernej hudbe je zhovievavý. Pozitívne hodnotí aj súťaž Slovensko hľadá SuperStar. „Neuznávam názor, že keď mladí spievajú v angličtine, kritici napíšu, že sa odrodili. Trošku im však závidím ten krátky čas k úspechu. Jednoducho ho preskočili. Mne cesta k spevu trvala celých 40 rokov, a pritom z Brna do Bratislavy je len 40 minút.“
Čo prežíva, keď druhí spievajú jeho piesne, šlágre? Neprekáža mu to, naopak, je rád. Na poznámku, že jeho generácia patrí do starého železa či dokonca do šrotu, sa len pousmeje. „Každý kritizuje to, kde by chcel byť. Aj účasť v Repete niektorí speváci spočiatku odmietali, a neskôr sa tam tichučko prikrádali. Mnohým spevákom som však zazlieval, že s pesničkami z Repete vystupovali na politických mítingoch. Mysleli si, že rýchlo zarobia veľké peniaze, no viem, že poniektorí ich dodnes nedostali.“
Zdeněk Sychra má dve dospelé deti, ktoré však nie sú po ňom - spev  nie je ich doménou.   
Alena Horváthová-Čisáriková

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pitt a Aniston opäť chystajú svadbu
<< predchádzajúci článok
Nový album, nová škola

Počuli ste? : Zdeněk Sychra sa narodil tretíkrát - diskusné fórum čitateľov

king10.11. 0:36:21