Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2007

Podľa LOZ by obmedzenie nadčasov zrútilo systémLekárske odborové združenie (LOZ) považuje návrh novely Zákonníka práce za dobrý, no ako na tlačovej besede uviedol predseda LOZ Marian Kollár, zdravotníctvo je však pre jeho dodržiavanie ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) - Lekárske odborové združenie (LOZ) považuje návrh novely Zákonníka práce za dobrý, no ako na tlačovej besede uviedol predseda LOZ Marian Kollár, zdravotníctvo je však pre jeho dodržiavanie nastavené zle. Ak by podľa Kollára navrhované obmedzenie nadčasov vstúpilo do platnosti a striktne by sa dodržiavalo, nemocnice by mali problémy so zabezpečením nepretržitej zdravotnej starostlivosti. "Pri súčasnom počte zdravotníckych pracovníkov by sa systém zrútil," skonštatoval Kollár.

Zároveň však Kollár upozornil, že zdravotnícki pracovníci sú neúmerne zaťažovaní. "Priemerný ročný pracovný čas v národnom hospodárstve je približne 2 100 hodín ročne. Lekár odpracuje o 1 200 hodín viac. Pracovná pohotovosť mimo pracoviska je ďalších 1 200 hodín naviac. Lekár tak počas svojho života odvedie výkon za 2,2 človeka," zhrnul Kollár. Ako zdôraznil, na lekároch navyše leží zodpovednosť, keďže si nemôžu dovoliť urobiť chybu.

Podľa Kollára by riešením mohlo byť výrazné zvýšenie prísunu finančných zdrojov do zdravotníctva, zároveň to však nepovažuje za reálne. Zároveň však LOZ trvá na minimálne 30-percentnom navýšení platov lekárov. Hoci minister zdravotníctva Ivan Valentovič v minulosti deklaroval, že legislatívne vie zabezpečiť maximálne 9-percentné zvýšenie, LOZ sa k tomuto rozporu zatiaľ nevyjadruje. Podľa Kollára sa stále rokuje a viac peňazí odborári očakávajú predovšetkým z uzatvárania lepších zmlúv nemocníc so zdravotnými poisťovňami.

Odborári vyzvali riaditeľov nemocníc, aby nepodpisovali nevýhodné zmluvy s poisťovňami. Za poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti tak podľa LOZ budú musieť poisťovne hradiť reálne náklady. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč však upozornil, že podľa zákona v takýchto prípadoch poisťovňa neplatí reálne náklady, ale obvyklé ceny.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obhajca Mikuláša Č. pred súdom za korupciu
<< predchádzajúci článok
Nemocnica Košice-Šaca ako prvá nahrádza škodlivé PVC