Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Podľa Maďarska by sa EPP mala po eurovoľbách prikloniť viac dopravaBudapešť dúfa, že Európska ľudová strana (EPP) sa po nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) posunie viac doprava. Maďarsko by súčasne na tento konzervatívny ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
New York 15. mája (TASR) - Budapešť dúfa, že Európska ľudová strana (EPP) sa po nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) posunie viac doprava. Maďarsko by súčasne na tento konzervatívny blok chcelo vyvíjať tlak, aby spolupracoval s populistickými stranami. Ako informovala agentúra DPA, uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.


EPP pritom v marci pozastavila členstvo maďarskej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána za prešľapy voči demokratickým pravidlám v Maďarsku.

Podľa ministra Szijjártóa Maďarsko zastáva názor, že "EPP by sa mala otvoriť viac vpravo."

Dodal tiež, že konzervatívna aliancia EÚ by mala byť pripravená spolupracovať s "vlasteneckými stranami". Citoval v tejto súvislosti krajne pravicovú taliansku Ligu Severu (LN), Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) či v Poľsku vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

Maďarsko dúfa, že predpovedaný úspech strany Fidesz v prieskumoch verejnej mienky pred voľbami do EP dotlačí členov EPP, v ktorej je aj Kresťanskodemokratická únia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby akceptovali korekciu politického kurzu EPP.

Jedným z najväčších sporných bodov je pritom migračná politika, kde sa Fidesz prikláňa viac k pravicovým populistickým stranám.

"Po voľbách bude zrejmé, kto má väčší vplyv rozhodovanie v EPP," uviedol Szijjártó. "Naši ľudia sa rozhodnú, a potom uvidíme, kto tu bude silnejší," vyhlásil.

Ak sa EPP neposunie viac doprava - napríklad v otázke migrácie -, Fidesz bude musieť prijať "potrebné rozhodnutia", upozornil šéf maďarskej diplomacie. Naznačil, že keby sa EPP doprava neposunula, Fidesz by sa o návrat do tohto konzervatívneho bloku už ani pokúšať nemusel.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v dňoch 23.-26. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Orbán odmietol pred voľbami prijať monitorovací výbor EPP
<< predchádzajúci článok
Mexiko poskytlo ochranu venezuelskému opozičnému poslancovi

Podľa Maďarska by sa EPP mala po eurovoľbách prikloniť viac doprava - diskusné fórum čitateľov