Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2006

Situácia v zdravotníctve je dielom intríg Smeru a SFSúčasná situácia v zdravotníctve je podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu dielom politických intríg strán Smer-Sociálna demokracia a Slobodné fórum (SF). "Motivované sú blížiacimi sa voľbami. ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. marca (WN/SITA) - Súčasná situácia v zdravotníctve je podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu dielom politických intríg strán Smer-Sociálna demokracia a Slobodné fórum (SF). "Motivované sú blížiacimi sa voľbami. Fico a Martináková konajú v zhode. Trasú sa od túžby po moci. Miera týchto intríg však už hraničí s hyenizmom," vyhlásil premiér na piatkovom brífingu. Podľa neho sa rukojemníkom politických intríg stal občan, čo je veľmi smutné. "Slovenská lekárska komora začína robiť politiku a prepožičiava sa intrigám," povedal premiér a vyzval Slovenskú lekársku komoru (SLK), aby sa namiesto politiky venovala svojmu ušľachtilému poslaniu.

Ako Dzurinda zdôraznil, v tomto roku sa objem zdrojov v zdravotníctve zvýšil o 10 %. "V roku, keď sa očakáva inflácia na úrovni 3 %, je to primerané zvýšenie," komentoval premiér. Zároveň vyzval opozičné politické strany, aby nezneužívali situáciu a bojovali o občana čestnými prostriedkami. "Chcem ich vyzvať, aby neštvali ľudí v takej citlivej veci, ako je ľudské zdravie," uviedol predseda vlády. Ako dodal, dúfa, že väčšina lekárov tento postup "veľmi rýchlo prekukne".

Minister zdravotníctva Rudolf Zajac oznámil, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) už pokryla zmluvami minimálnu sieť. "Myslím, že v tejto chvíli sa situáciou viac zaoberajú politici ako ľudia," skonštatoval Zajac. Zároveň odmietol, že by VšZP mohla skončiť kvôli zmluvám v nútenej správe. "VšZP je vo veľmi dobrej finančnej kondícii," vyhlásil Zajac. "Bude plniť funkciu dobrého nákupcu zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na to, či tu chce nejaký Škodler škodiť," dodal minister. Právnik SLK Ondrej Škodler je expertom Slobodného fóra pre zdravotníctvo.

Niektorí lekári podľa Zajaca hrubo porušujú zákony tým, že nútia pacientov platiť za výkony, ktoré by mala hradiť zdravotná poisťovňa. "Takéto porušenie tu nikto nebude tolerovať. Podal som už šesť podnetov na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vyššie územné celky a SLK," informoval minister zdravotníctva. Opäť kritizoval generálneho sekretára SLK Eduarda Kováča, ktorý je podľa neho napojený na stranu Smer. Zajac zároveň zdôraznil, že Kováč podľa neho zneužíva funkciu generálneho sekretára. Premiér Dzurinda kritizoval prezidentku regionálnej lekárskej komory v Košiciach Dagmar Takácsovú, ktorá v regionálnych voľbách kandidovala na post predsedníčky Košického samosprávneho kraja za Slobodné fórum. "Je vrchol nevkusu, keď teraz štve lekárov proti pacientom. Krajne nevkusné," ohodnotil premiér.

Situácia v zdravotníctve podľa predsedu vlády nie je jednoduchá, ale to nie je v žiadnej krajine. "Ide o mimoriadne komplikovaný segment života ľudskej spoločnosti. Keď som bol naposledy na Downing Street, pýtal som sa kolegu Blaira: 'Aký máš najväčší problém?' Odpovedal, že zdravotníctvo, železnice a imigrácia," povedal Dzurinda.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLK je podľa Mikloša politicky zneužitá Smerom a SF (3. 3. 2006)
 Situácia v je podľa premiéra dielom intríg Smeru a SF (3. 3. 2006)
 SLK žiada od poisťovní reálne ceny (2. 3. 2006)
 Smer žiada lekárov nevyberať peniaze od pacientov (2. 3. 2006)
 Zdravotníctvo je podľa AZZZ dlhodobo podfinancované (1. 3. 2006)
 SLÚŠ nesúhlasí s postupmi vedenia SLK (2. 2. 2006)nasledujúci článok >>
Američania poznajú lepšie televízne postavy ako vlastné práva a slobody
<< predchádzajúci článok
Ruskí investori chcú na Slovensku vytvoriť sieť hotelov