Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júna 2007

Podľa opozície hrá koalícia s poslaneckou imunitou falošnú hruPredseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v pléne parlamentu odmietol opozičný poslanecký návrh ústavného zákona na zníženie poslaneckej imunity. Opoziční poslanci jeho postoj označili za ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v pléne parlamentu odmietol opozičný poslanecký návrh ústavného zákona na zníženie poslaneckej imunity. Opoziční poslanci jeho postoj označili za falošnú hru s tým, že mu nejde o zúženie imunity.

Podľa návrhu, ktorý predložili poslanci Tomáš Galbavý a Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), Gyula Bárdos (SMK), Pavol Hrušovský, Daniel Lipšic a Vladimír Palko (KDH), nemá byť na trestné stíhanie poslanca a na jeho zadržanie, ak bol pristihnutý pri páchaní trestného činu, potrebný súhlas Národnej rady SR, pri sudcoch súhlas Ústavného súdu SR. Cieľom predloženej novely je ponechanie imunity poslancom len za hlasovanie v parlamente, za výroky prednesené v NR SR a u sudcov za ich rozhodovaciu činnosť. Naďalej by mal byť potrebný súhlas NR SR prípadne ústavného súdu na vzatie poslanca či sudcu a generálneho prokurátora do väzby.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v rozprave odôvodnil svoj negatívny postoj k návrhu, ktorý prezentoval Lipšic, snahou dosiahnuť potrebnú ústavnú väčšinu na podporu ústavného zákona. Paška zopakoval potrebu dospieť k vyhovujúcemu textu na rokovaní parlamentnej komisie pre ústavu a rokovací poriadok a opäť ponúkol opozícii, aby svoje postoje prišla prezentovať na jej pôdu. Paška tiež potvrdil, že trvá na úplnom zrušení imunity. "Zrušiť imunitu aj na výroky je niečo, čo si neviem predstaviť, ako vo Vás vyrástlo. Sloboda výrokov je základ parlamentnej demokracie," reagoval František Mikloško (KDH). Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) Paškov postoj označil len za "fintu" ako sa vyhnúť rokovaniu o zúžení poslaneckej imunity. Podľa Dušana Jarjabka (Smer-SD) občianskoprávnu imunitu nemajú poslanci za výroky ani teraz. "Vaša hra je falošná, vám nejde o zúženie imunity," povedal smerom k Paškovi Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Paškov postoj je podľa Petra Miššíka (SDKÚ-DS) len odveta za to, že sa opozícia odmietla podieľať na činnosti komisie, ktorej vznik Paška napriek nesúhlasu opozície presadil. "Poďte sa dohodnúť, máme komisiu," reagoval Paška.

Lipšic Paškovi pripomenul jeho dve záporné hlasovania pri pokusoch o zúženie imunity v minulých rokoch. "Ak hovoríte, že ste za ešte väčšie zúženie imunity, hlasujte za," povedal Lipšic a opýtal sa, ako dosiahneme dohodu o širšej novele ústavy, keď sa nedá dosiahnuť dohoda o užšej. "Bez ohľadu na Vaše apely rôzneho charakteru nebudem hlasovať za," reagoval Paška. Podľa podpredsedu parlamentu Milana Horta (SDKÚ-DS) má koalícia záväzok, že opozícii nič nesmie prejsť. "Keď máte takéto vnímanie parlamentnej demokracie, nedá sa čudovať skratovej reakcii predsedu parlamentu a jeho návrhu," povedal Hort s tým, že takáto forma komunikácie medzi koalíciou a opozíciou nezodpovedá dosiahnutému stupňu vývoja parlamentnej demokracie na Slovensku. Hort vyzval koalíciu, aby takou cestou nešla.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bakúbu čistia od extrémistov, v Bagdade zabíjala bomba
<< predchádzajúci článok
Sudcovia budú musieť prijímať občanov a riešiť ich sťažnosti