Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2020

Policajta, ktorý v roku 2014 vystrelil na Michaela Browna dvanásť guliek, neobviniaProkuratúra v americkom meste St. Louis rozhodla, že nevznesie obvinenia voči bývalému policajtovi, ktorý v roku 2014 zastrelil čierneho tínedžera. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Zabitie ...Zdieľať
police_shooting_ferguson_20108 e65eaae96ce74b5cb828735bf9821622 676x448 31.7.2020 (Webnoviny.sk) - Prokuratúra v americkom meste St. Louis rozhodla, že nevznesie obvinenia voči bývalému policajtovi, ktorý v roku 2014 zastrelil čierneho tínedžera. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Zabitie Michaela Browna vo Fergusone vtedy vyvolalo celonárodné protesty a viedlo aj ku vzniku hnutia Black Lives Matter. V súčasnosti pritom Spojenými štátmi opäť zmietajú protesty proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť Georgea Floyda v rukách minneapoliskej polície.

Vyšetrovanie neprinieslo dostatok dôkazov


Päť mesiacov trvajúce opätovné vyšetrovanie prípadu Michaela Browna podľa prokuratúry neprinieslo dostatok dôkazov na vznesenie obvinení z vraždy alebo zabitia voči bývalému policajtovi Darrenovi Wilsonovi.

Ministerstvo spravodlivosti v roku 2015 konštatovalo, že strieľal v sebaobrane.

"Môžeme bez dôvodných pochybností dokázať, že sa stal zločin? Odpoveď je nie," skonštatoval počas tlačovej konferencie nový prokurátor Wesley Bell, podľa ktorého však vyšetrovanie policajta neospravedlňuje.

"Je množstvo bodov, v ktorých mohol Darren Wilson v tej situácii konať inak, a keby tak urobil, Michael Brown mohol byť stále nažive," uviedol.

Mladík mal sedem strelných rán


Presné okolnosti, čo sa toho dňa stalo, nie sú jasné a spochybňuje ich polícia, svedkovia i rodinní príslušníci. Isté podľa BBC je, že okolo poludnia 9. augusta 2014 Wilson, ktorý sa viezol v policajnom aute, zbadal Browna s kamarátom, ako kráčajú po ulici.

O niekoľko minút neskôr bol 18-ročný Brown mŕtvy, pričom utrpel najmenej sedem strelných rán. Jeho telo ležalo na ulici asi štyri hodiny. Wilson vystrelil celkovo 12 guliek, no vyšetrovatelia si nie sú istí, koľko z nich zasiahlo Browna.

Podľa svedkov mal Brown ruky nad hlavou, keď ho policajt zastrelil, no vyšetrovatelia tvrdia, že dôkazy naznačujú, že to nie je pravda.


Zdroj: Webnoviny.sk - Policajta, ktorý v roku 2014 vystrelil na Michaela Browna dvanásť guliek, neobvinia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Alan Parker, úspešný britský režisér prehral dlhý boj s chorobou
<< predchádzajúci článok
Koľko ľudí porušilo karanténu a koľkým chýbali rúška? Polícia zverejnila počty priestupkov

Policajta, ktorý v roku 2014 vystrelil na Michaela Browna dvanásť guliek, neobvinia - diskusné fórum čitateľov