Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2018

Polícia v Barcelone musela oddeliť od seba separatistov a unionistovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Barcelona 16. septembra (TASR) - Polícia v Barcelone musela v nedeľu zasiahnuť, aby držala od seba demonštrujúcu skupinu katalánskych separatistov a pochod podporovateľov španielskej jednoty. Informovala o tom agentúra AP.


Polícia vytvorila bariéru, aby sa obe skupiny nedostali do kontaktu. Separatisti sa zhromaždili na námestí v centre mesta, kde sa mal končiť pochod presadzovateľov zintenzívnenia výučby španielčiny na miestnych školách.

"Nechali separatistov, aby ovládli námestie a my sme nemohli vojsť. Ľudia sú nahnevaní," uviedla Gloria Lagová, organizátorka skupiny Hablamos Espaňol (Hovoríme po španielsky), ktorá zvolala pochod.

Mnohí z tisícky účastníkov pochodu mávali španielskymi vlajkami a skandovali "my nie sme fašisti, my sme Španieli!" a "nenechajte sa zmiasť, Katalánsko je Španielsko!".

Medzitým separatisti niesli transparent s nápisom "Bránime jazyk" na podporu súčasnej prevahy katalánčiny v miestnych školách.

AP pripomína, že približne 7,5 milióna obyvateľov bilingválneho regiónu hovorí španielčinou aj katalánčinou.

Prieskumy verejnej mienky v Katalánsku naznačujú, že tábory prívržencov a odporcov nezávislosti sú zhruba rovnako veľké.

Katalánski separatisti získali vlani v decembri v regionálnom parlamente 47,5 percenta kresiel a majú teda tesnú väčšinu. Spravodajský portál France 24 však poukázal na to, že v tábore separatistov vznikol rozkol - rozdelili sa na tých, ktorí chcú ísť do konfliktu s Madridom, a na tábor so zmierlivejším postojom.

Španielsky premiér Pedro Sánchez - nástupca konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya, ktorého vláda vlani po jednostrannom vyhlásení Katalánska uvalila na tento región svoju správu - navrhol vláde v Barcelone usporiadať referendum o väčšej autonómii. Katalánsky premiér Quim Torra však tento návrh odmietol a naliehal, že Madrid musí povoliť právne záväzné referendum o nezávislosti Katalánska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TRAGÉDIA: V Košiciach sa v Hornáde utopili dvaja muži
<< predchádzajúci článok
Pre výmenu mostných záverov NDS čiastočne uzavrie D1 na dvoch miestach

Polícia v Barcelone musela oddeliť od seba separatistov a unionistov - diskusné fórum čitateľov