Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. decembra 2009

Poľsko chce vstúpiť do eurozóny do roku 2015Poľsko je pripravené na prijatie eura a čaká na otvorenie formálnych rozhovorov o členstve v eurozóne, kam by sa krajina mohla začleniť do roku 2015, vyhlásil v piatok poľský premiér Donald Tusk. ...Zdieľať
PARÍŽ 11. decembra (WEBNOVINY) - Poľsko je pripravené na prijatie eura a čaká na otvorenie formálnych rozhovorov o členstve v eurozóne, kam by sa krajina mohla začleniť do roku 2015, vyhlásil v piatok poľský premiér Donald Tusk. "Pred vypuknutím globálnej krízy sme si mysleli, že (prijatie eura) bude možné v roku 2012," povedal Tusk pre francúzsku televíznu stanicu France 24. Zmenu pôvodného časového plánu si podľa Tuska vynútila extrémna fluktuácia, ktorá sprevádzala devízové trhy od začiatku krízy. V posledných mesiacoch sa však situácia upokojila a vstup do eurozóny v roku 2015 je realistický, povedal poľský premiér.


Profesor ekonómie Wojciech Roszkowski, ktorý je považovaný za kandidáta na post nového šéfa poľskej Rady pre menovú politiku, tento týždeň vyhlásil, že by nebolo rozumné stanovovať konkrétny dátum pre prijatie eura. Hospodárstvo podľa neho potrebuje hlavne opatrnosť, keďže miera neistoty je stále vysoká.

Poľsko ako jedinú členskú krajinu Európskej únie nezasiahla recesia. Hospodársky rast krajiny sa však v roku 2009 spomalil na približne 1 % z minuloročných 5 %.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Paška v Štokholme o dôsledkoch Lisabonskej zmluvy
<< predchádzajúci článok
Rusíni sa stretnú na Betlehemských večeroch