Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2007

Portrét znásilnenej Rwanďanky je najlepšou fotografiouPortrét rwandskej ženy, ktorú znásilnili počas genocídy v roku 1994, vyhral cenu britskej národnej galérie. Fotografia zachytáva Joseline Ingabire objímajúcu svoju dcéru, ktorú porodila po ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Portrét rwandskej ženy, ktorú znásilnili počas genocídy v roku 1994, vyhral cenu britskej národnej galérie. Fotografia zachytáva Joseline Ingabire objímajúcu svoju dcéru, ktorú porodila po útokoch. Autor Jonathan Torgovnik odfotil ženu počas rozhovoru o jej skúsenostiach. Povedal, že za krásnym portrétom ženy a jej dcéry je niečo tiché a desivé. Okrem nej zvečnil 20 ďalších žien a detí v sérii nazvanej Úmyselné dôsledky: Matky genocídy, deti znásilnenia. Ingabire bola tehotná, keď sa masakra začala. Počas tehotenstva ju opakovane zneužili. Po pôrode zostala opäť ťarchavá ako dôsledok jedného z napadnutí.

Svoje diela prihlásilo asi 2700 fotografov z celého sveta. Na druhom miesto sa umiestnila argentínska fotografka Julieta Sans, tretiu cenu odovzdali Juhoafričanke Michelle Sank za portréty tínedžerov z detských domovov. Ako posledného vyznamenali Davida Stewarta za podobizeň jeho dcéry. Prvým oceneným v kategórii fotografov mladších ako 25 rokov je dokumentarista Ivor Prickett z Írska. Jeho výherným dielom sa stal súbor snímok srbskej rodiny vracajúcej sa do Chorvátska po vysťahovaní počas bosnianskeho konfliktu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z Iraku odídu poslední dvaja slovenskí vojaci
<< predchádzajúci článok
Vedenie KDH sa oboznamuje so životom ľudí na východe

Portrét znásilnenej Rwanďanky je najlepšou fotografiou - diskusné fórum čitateľov