Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. decembra 2019

Posádka ISS bude príchod roka 2020 oslavovať trikrát; polárnici si čas



Americké astronautky Jessica Meirová (vľavo) a Christina Kochová pózujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici.



Zdieľať
Americké astronautky Jessica Meirová (vľavo) a Christina Kochová pózujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Foto: TASR/AP
 
Moskva/Berlín 31. decembra (TASR) - Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) môže oslavovať príchod nového roka 15-krát po sebe, keďže presne toľkokrát prekročí v priebehu 1. januára medzinárodnú dátumovú hranicu, oznámila ruská kozmická agentúra Roskosmos, ktorej vyjadrenie prevzala agentúra DPA z ruskej tlačovej služby RIA Novosti.


Vesmírna stanica obletí Zem raz za jeden a pol hodiny. Na prelome rokov 2018 a 2019 prekročila dátumovú hranicu dokonca 16-krát.

Roskosmos menoval tri miesta, nad ktorými bude posádka tentoraz oslavovať v súlade s miestnym časom. Pôjde o kontrolné stredisko v Houstone v americkom štáte Texas, Bajkalské jazero na Sibíri a oblasť nad Tichým oceánom.

Kozmonauti si pri tejto príležitosti doprajú okrem iného olivy, pistácie, datle, sušené brusnice, píniové jadrá, lieskové orechy a čokoládu. Tradičný čierny kaviár sa však podávať nebude.

Na palube ISS, krúžiacej okolo Zeme v približne 400-kilometrovej výške, sa v súčasnosti nachádzajú Rusi Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka, Američania Christina Kochová, Jessica Meirová a Andrew Morgan, ako aj Talian Luca Parmitano.

Posádka nemeckej výskumnej lode Polarstern, ktorá sa od októbra nachádza v zaľadnenej časti Arktídy, medzitým oslavuje príchod nového roka v istom "ľubovoľne zvolenom" okamihu. Podľa vyjadrenia vedúceho výpravy Markusa Rexa pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk totiž "tradičný pojem času stráca na význame" v oblasti blízko severného pólu, kde v súčasnosti trvá polárna noc a časové pásma sú tesne pri sebe. Život na palube sa momentálne riadi moskovským časom a práve podľa neho si budú výskumníci pripíjať sektom na mostíku, prezradil Rex.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Toto boli úspechy našich miest a obcí v roku 2019
<< predchádzajúci článok
Video: Ohňostroj v Sydney bol aj napriek pretrvávajúcim požiarom v okolí

Posádka ISS bude príchod roka 2020 oslavovať trikrát; polárnici si čas - diskusné fórum čitateľov