Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. decembra 2019

Archeológovia objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme používali mayské elity (video)Archeológovia v Mexiku objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme pred viac ako tisíc rokmi používali mayské elity. Pamiatku našli v starovekom meste Kulubá, neďaleko dnešného Cancúnu na východe ...Zdieľať
mexiko 676x470 28.12.2019  - Archeológovia v Mexiku objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme pred viac ako tisíc rokmi používali mayské elity. Pamiatku našli v starovekom meste Kulubá, neďaleko dnešného Cancúnu na východe Mexika, informovali v stanovisku antropológovia z mexického Národného inštitútu antropológie a histórie (INAH).

Našli suterén a schodiskoPalác vysoký šesť metrov a dlhý 55 metrov bol pravdepodobne obývaný počas dvoch dlhých období medzi rokmi 600 - 1050 nášho letopočtu. Archeológovia na mieste odhalili suterén, schodisko a pilastre.

Na svojom vrchole, v rokoch 250 až 900 nášho letopočtu, vládla mayská civilizácia rozsiahlym častiam súčasného južného Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu.

Kulubá mala v tom čase dôležité väzby s ďalšími mayskými mestami, ako Ek' Balam a Chichen Itza. V súčasnosti je Kulubá významnou archeologickou lokalitou.

Skúmajú oltár a obytné budovy


"Táto práca sa ešte len začína - ledva sme začali odkrývať jednu z najobjemnejších stavieb na mieste," uviedol archeológ Alfredo Barrera vo videu, ktoré zverejnil INAH.

Okrem paláca experti skúmajú aj štyri ďalšie štruktúry v oblasti známej ako "Skupina C" na centrálnom námestí Kuluby, vrátane oltára, pozostatkov dvoch obytných budov a okrúhlej stavby, o ktorej predpokladajú, že to bola pec.

Zároveň tiež znovu zalesňujú okolitú džungľu, aby pomohla unikátne nálezisko lepšie chrániť pred nepriazňou počasia.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme používali mayské elity (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela Sue Lyonová, 14-ročná Lolita z Kubrickovho filmu
<< predchádzajúci článok
Sestra zosnulého speváka Georgea Michaela zomrela v rovnaký deň ako jej slávny brat

Archeológovia objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme používali mayské elity (video) - diskusné fórum čitateľov