Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. augusta 2010

Poškodený ropný vrt definitívne zabetónovaliSpoločnosť BP vo štvrtok ...Zdieľať
ropy v mexickom zalive pribuda Tento pelikán ako jeden z mnohých živočíchov uviazol na zemi znečistený ropou. Následky tejto havárie na životné prostredie sú nedozerné.

Foto: SITA/AP
NEW ORLEANS 6. augusta (WEBNOVINY) - Spoločnosť BP vo štvrtok úspešne ukončila operáciu na likvidáciu poškodeného ropného vrtu v Mexickom zálive, keď sa jej ho podarilo zabetónovať s pomocou špeciálneho cementu. Jej experti ešte predtým na vrt vyliali obrovské množstvo bahna a upchali tak prívod ropy, ktorá niekoľko mesiacov vytekala do okolitého mora a kontaminovala aj pobrežie viacerých amerických štátov. "Toto ešte nie je koniec, ale sme si istí, že neexistuje šanca, aby ropa začala opäť vytekať," uviedol zástupca amerických úradov Thad Allen, ktorý mal na starosti štátny dohľad nad celou operáciou.

Pracovníci BP už v stredu slávnostne oznámili, že procedúru trvalého zničenia, ktorej cieľom bolo zastaviť únik ropy z poškodeného vrtu v Mexickom zálive, vykonali s požadovaným výsledkom. V prvej fáze operácie do poškodeného vrtu pumpovali bahno. Tá zatlačila unikajúcu surovú ropu späť do zdrojovej horniny. Cementovanie má teraz zabrániť tomu, aby ropa vytlačila bahno späť do mora a začala opäť unikať.

Ekologická katastrofa v Mexickom zálive vypukla 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora uniklo 4,9 milióna barelov (800 miliónov litrov) ropy. Škvrna zasiahla pobrežia Louisiany, Alabamy, Mississippi, Floridy a Texasu, všetkých piatich amerických štátov v Mexickom zálive. Prezident USA Barack Obama obvinil spoločnosť BP zo zavinenia tragédie a vyhlásil, že spoločnosť musí uhradiť všetky náklady spojené s haváriou. BP, ktorá plošinu vlastní, vyčlenila do fondu na likvidáciu a náhradu škôd po ropnej katastrofe 32,2 miliárd dolárov.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na filipínskom letisku vybuchla bomba
<< predchádzajúci článok
USA sa zrejme ospravedlnia Japonsku za rok 1945

Poškodený ropný vrt definitívne zabetónovali - diskusné fórum čitateľov