Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2019

Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť organizáciu na účel obnovy pamiatokOprava národnej kultúrnej pamiatky, ilustračná snímka.Zdieľať
Oprava národnej kultúrnej pamiatky, ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/František Iván
Bratislava 12. októbra (TASR) - Zabezpečiť efektívnejšiu obnovu a reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok by mohla nová organizácia Ministerstva kultúry SR s názvom Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry. V novele zákona o ochrane pamiatkového fondu to navrhujú poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Ján Senko a Dušan Jarjabek. Návrh zákona predložili do parlamentu.


Poslanci poznamenali, že aktuálna legislatíva nedokáže zabezpečiť nevyhnutné stavebné a reštaurátorské práce na obnovu národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, "v dôsledku čoho časť národného pokladu chátra".

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry by boli novou rozpočtovou organizáciou rezortu kultúry. Organizácia by prevzala časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze.

Organizácia by, okrem iného, vykonávala reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a ich častí, ako aj zbierkových predmetov. Vykonávala by tiež pamiatkové a reštaurátorské výskumy či pripravovala podklady na verejné obstarávanie.

"Štát má záujem získať väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach, ako aj zbierkových predmetoch vo vlastníctve SR, a tieto realizovať prostredníctvom novozriadenej rozpočtovej organizácie," napísali poslanci v dôvodovej správe návrhu.

Legislatívne zmeny by sa dotkli aj Pamiatkového úradu SR, ktorý by už nemal kompetenciu zabezpečovať reštaurátorské práce.

Štatutárnym orgánom Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov by mal byť podľa návrhu generálny riaditeľ volený kontrolnou radou na obdobie siedmich rokov. "Povinne budú členmi kontrolnej rady po jednom zástupcovi nominovanom Pamiatkovým úradom SR, Slovenským národným múzeom, Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným divadlom, ďalší piati zástupcovia organizácií zriadených ministerstvom budú vybraní ministrom spomedzi kandidátov nominovaných všetkými ostatnými organizáciami zriadenými ministerstvom," navrhli predkladatelia.

Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť podľa predkladateľov účinná od 1. januára 2020.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin: Sýria sa musí zbaviť zahraničnej vojenskej prítomnosti
<< predchádzajúci článok
Tajfún Hagibis zasiahol oblasť Tokia

Poslanci za Smer-SD chcú zriadiť organizáciu na účel obnovy pamiatok - diskusné fórum čitateľov