Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. januára 2018

Posledné tri roky boli najteplejšími v histórii meraníVlaňajšok patrí spolu s rokmi 2015 a 2016 k trom najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní, ktoré sa začali v druhej polovici 19. storočia. Informovala o tom vo ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Ženeva 19. januára (TASR) - Vlaňajšok patrí spolu s rokmi 2015 a 2016 k trom najteplejším rokom v histórii meteorologických meraní, ktoré sa začali v druhej polovici 19. storočia. Informovala o tom vo štvrtok v Ženeve Svetová meteorologická organizácia (WMO).


Priemerná teplota v minulom roku - tak ako v roku 2015- bola o 1,1 stupňa Celzia vyššia ako v predindustriálnom období, čo je "jasný znak dlhodobo pokračujúcej klimatickej zmeny" spôsobenej skleníkovými plynmi, uviedla WMO v správe, z ktorej citovala agentúra DPA.

Na prvom mieste zostáva rok 2016, ktorý bol o 1,2 stupňa teplejší v porovnaní s predindustriálnou érou.

WMO konštatovala, že až 17 z 18 najteplejších rokov bolo zaznamenaných v 21. storočí.

Podľa meteorológov bolo v arktickej oblasti za posledné tri roky mimoriadne teplo, čo bude mať dlhotrvajúce následky na hladiny morí a oceánov a na počasie na celom svete.

V roku 2017 hurikány v Spojených štátoch spôsobili najhoršie škody, aké kedy v tejto krajine zaznamenali. V iných krajinách sa vplyvom cyklónov, povodní a sucha spomalil hospodársky rozvoj alebo sa dokonca zmenil.

Podobné zistenia zverejnila vo štvrtok vo Washingtone aj americká vesmírna agentúra NASA, podľa ktorej bol rok 2017 na základe priemernej globálnej teploty druhým najteplejším v histórii meraní.

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) zas uviedol, že vlaňajší rok bol tretí najteplejší od začiatku meraní.

Experti zdôvodnili "malé rozdiely" v spomínaných zisteniach rôznymi analytickými metódami, ktoré používajú tieto dve americké agentúry.

Podľa NASA sa Zem "otepľuje pozoruhodne jednotne" a trend rýchleho otepľovania, ktorého sme svedkami za uplynulých 40 rokov, bude pokračovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
DAB uvádza premiéru britskej tragikomédie Ľudia, miesta a veci
<< predchádzajúci článok
B. Bardotová nazvala herečky zapojené v kampani #MeToo za pokrytecké