Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2010

Pre problémy eurozóny zlacnela ropa a zdraželo zlatoCena ropy v pondelok klesla, pretože ju nadol tlačil silnejší dolár. Americká mena posilnila po tom, ako sa vytratil optimizmus vyplývajúci zo záchranného balíčka pre Írsko a prevážili ...Zdieľať
zlato Foto: SITA/APNEW YORK 23. novembra (WEBNOVINY) - Cena ropy v pondelok klesla, pretože ju nadol tlačil silnejší dolár. Americká mena posilnila po tom, ako sa vytratil optimizmus vyplývajúci zo záchranného balíčka pre Írsko a prevážili obavy, že finančné problémy sa rozšíria do iných krajín eurozóny. Januárové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 24 centov na úroveň 81,74 USD za barel. Cena januárových dodávok londýnskej ropy Brent oslabila o 38 centov na úroveň 83,96 USD za barel. "Cena ropy klesla v reakcii na silnejší dolár," povedal Phil Flyn, analytik PFGBest Research. "Existujú obavy zo šírenia problémov v eurozóne a to udržiava nervozitu na trhu," dodal.

Pochybnosti o tom, či Írsko dokáže vyriešiť svoju fiškálnu krízu a obavy z jej šírenia podnietili v pondelok nákupy zlata ako bezpečného aktíva, čo zvýšilo jeho cenu. Spotová cena žltého kovu do 20:07 GMT vzrástla o 0,7 % na 1 363,75 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata posilnili o 5,50 USD na 1 357,80 USD za uncu. "Časť investorov sa vracia k nákupom bezpečných aktív, keďže sa pozerajú na Írsko ale aj na Španielsko, Portugalsko a iné európske krajiny, ktoré by mohli skončiť v problémoch," uviedol Frank McGhee zo spoločnosti Brokerage Services.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voči euru neexistuje alternatíva, tvrdí Luxembursko
<< predchádzajúci článok
Delostrelectvo KĽDR ostreľovalo juhokórejský ostrov

Pre problémy eurozóny zlacnela ropa a zdraželo zlato - diskusné fórum čitateľov