24. júna 2009

Prehra Becka v päťsetovom maratóne s Almagrom

Slovenský tenista Karol Beck skončil svoje účinkovanie na tohtoročnom Wimbledone v 2. kole hlavnej súťaže mužskej dvojhry. Druhý päťsetový maratón na londýnskej tráve za sebou už slovenský tenista ...

LONDÝN 24. júna (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Karol Beck skončil svoje účinkovanie na tohtoročnom Wimbledone v 2. kole hlavnej súťaže mužskej dvojhry. Druhý päťsetový maratón na londýnskej tráve za sebou už slovenský tenista do víťazného konca nedoviedol. Po skvelom pondelkovom víťazstve nad Felicianom Lópezom (21.) Beck v stredu podvečer podľahol jeho krajanovi Nicolasovi Almagrovi v poriadne dramatickom súboji po vyše troch hodinách 4:6, 6:7 (2), 6:3, 6:3, 5:7. Aj tak však môže byť 27-ročný Zvolenčan (143. v ATP Rankings) so svojím účinkovaní na 123. ročníku majstrovstiev Anglicka v tenise spokojný. Po bezmála štyroch rokoch (predtým US Open 2005) si opäť zahral v hlavnom "pavúku" dvojhry na podujatí veľkej štvorky, kde dokonca vyhral jeden zápas. Za to si do singlového rebríčka ATP pripíše 45 bodov a na účet prémiu 17 750 libier. Beck predtým neuspel vo finále kvalifikácie a do hlavnej súťaže vo Wimbledone sa dostal iba ako "lucky loser" vďaka zdravotnej indispozícii Marcosa Baghdatisa.

Slovenský tenista v súboji dvoch nenasadených hráčov takmer dokázal zopakovať skvelý obrat z 1. kola hlavného "pavúka", keď vyradil iného španielskeho tenistu Feliciana Lópeza. V prvých dvoch setoch napriek snahe nedokázal brejknúť výborne podávajúceho Španiela. Svoje podanie stratil v úvodnom sete iba raz na 1:2* a to stačilo 23-ročnému rodákovi z Murcie, aby ho získal v pomere 6:4. Druhý set odpodávali obaja súperi excelentne, ale v tajbrejku Beck akoby zaspal a zobudil sa až za stavu 0:5, keď sa už s vývojom nedalo veľa robiť. Napokon prehral "skrátenú hru" 2:7 a za stavu 0:2 na sety mu nezostávalo iné, než spoliehať sa, že Almagro konečne zaváha na podaní. Tento moment nastal v treťom geme štvrtého setu. Slovák brejkol Španiela a neskôr potvrdil na 3:1. Zverenec Jána Krošláka napokon získal set čistou hrou pri podaní súpera na 6:3. Štvrtý set sa hral v Beckovej réžii. Od stavu 2:2 ušiel až na 5:2 a 30:0 pri súperovom servise. Mierne frustrovaný Almagro ešte znížil na 3:5, ale strate setu nezabránil - 3:6.

Po 2:20 h sa išlo do piateho dejstva. Almagro potreboval zastaviť svoj pozvoľný pád, pridal na dôraze a najmä z forhendu kúzlil neuveriteľné víťazné údery. Za stavu 2:1 Španiel tlačil Becka aj pri jeho servise a dostal sa k dvom brejkbalom. Slovenský tenista oba odvrátil a vyrovnal na 2:2. Beckovi odchádzali sily, zatiaľ čo Almagro bol na podaní takmer bezchybný a v medzihre presvedčivejší. Ďalšie dve svoje podania získal španielsky tenista čistými hrami, zatiaľ čo Slovák sa držal zubami-nechtami. Za stavu 4:5 Beck podával prvýkrát na udržanie sa v zápase a takmer to nezvládol. Za stavu 30:40 čelil prvému mečbalu a to dokonca druhým servisom. Jeho súper však nevydržal s nervami a ľahké podanie poslal "do plota". Beck vyrovnal na 5:5, ale Almagro naďalej ťažil z výborného servisu a po troch hodinách bol znova vo vedení: 6:5. Beck už ďalší tlak zo strany súpera neustál. Za stavu 15:40 pustil Španiela k druhému mečbalu, ktorý mu zlým odhadom loptičky po jeho údere pomohol premeniť.