Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2007

Prerokovali novelu o spotrebnej dani z cigarietCeny cigariet a tabakových výrobkov by mali od budúceho roka vzrásť. Upravuje to vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorý odôvodnil minister financií Ján ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Ceny cigariet a tabakových výrobkov by mali od budúceho roka vzrásť. Upravuje to vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorý odôvodnil minister financií Ján Počiatek.

Podľa návrhu by sa malo od 1. januára 2008 zvýšiť daňové zaťaženie cigár, tabaku a aj cigariet. Minimálna sadzba spotrebnej dane z cigariet by sa pritom mala upraviť zo súčasných 1,70 koruny na 2,10 koruny za kus. Rovnakou sumou by mali byť po novom zdaňované aj cigary, ktorých spotrebná daň v súčasnosti predstavuje 1,40 koruny na kus. Spotrebná daň na kilogram tabaku by sa mala podľa návrhu zvýšiť z 1 350 korún na 1 930 korún. Dôvodom návrhu zvýšenia spotrebných daní na tabakové výrobky sú podľa ministerstva financií limity platné v Európskej únii. "V súčasnosti je daňové zaťaženie cigariet vypočítané na základe najpredávanejšej cenovej kategórie vo výške 64,8 percenta, čo zodpovedá v harmonograme hodnote roku 2007 ako aj 2008. Minimálna spotrebná daň na 1 000 kusov cigariet však dosahuje hodnotu 45 eur, čo síce zodpovedá v harmonograme hodnote roku 2007, ale nie roku 2008. Z toho dôvodu bolo potrebné navrhnúť zmenu sadzieb dane na cigarety," uvádza sa v návrhu. V minulom roku sa pritom do daňového voľného obehu uvoľnilo viac ako 4,3 miliardy kusov cigariet a priemerná sadzba spotrebnej dane na jednu cigaretu dosiahla 1,82 koruny. V prípade schválenia návrhu tak, ako ho predložil rezort financií, by očakávané dodatočné príjmy štátneho rozpočtu zo spotrebných daní dosiahli v roku 2008 v hotovostnom princípe približne 1,2 miliardy korún. V roku 2009 je podľa ministerstva možné očakávať príjmy vyššie o 1,41 miliardy a v roku 2010 o 1,46 miliardy korún.

Parlament prerokoval v prvom čítaní aj vládny návrh novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Cieľom návrhu je podľa ministra spresniť a zjednodušiť vyberanie miestnych daní tak, aby sa daňové konanie mohlo uskutočniť plne v súlade s procesným právnym predpisom a aby sa zabezpečila právna istota daňovníkov najmä využitím opravných prostriedkov. Navrhuje sa, aby okrem dane z nehnuteľností sa aj väčšina ostatných miestnych daní vyrubovala platobným výmerom a aby sa tak vytvoril právny základ na prípadné vymáhanie týchto daní. Navrhuje sa tiež vypustiť tie ustanovenia, ktorých uplatnenie v praxi je nerealizovateľné, ak sa súčasne majú dodržať zásady daňového konania, ide o daň za dočasné parkovanie motorových vozidiel na verejnom priestranstve. Návrh spresňuje časť zákona o dani z motorových vozidiel v tom, že sa jednoznačne definoval daňovník dane z motorových vozidiel tak, aby nedochádzalo v praxi k pochybnostiam pri jeho určení a navrhlo sa platenie dane z motorových vozidiel formou preddavkov na daň s následným zúčtovaním v nasledujúcom zdaňovacom období, čím zanikajú niektoré povinnosti daňovníkov pri zmenách v priebehu zdaňovacieho obdobia (oznamovacia povinnosť, podávanie daňových priznaní pri zmenách miestnej príslušnosti) a zjednodušuje sa správa dane z motorových vozidiel, ktorú vykonávajú daňové úrady.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MF žiada od DSS výnosy aspoň na úrovni inflácie
<< predchádzajúci článok
Sociálne postavenie hasičov by sa malo zlepšiť