Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2007

Prezident Bush varoval Irán, aby neškodil IrakuIránsky ľud utrpí "straty" v dôsledku jadrových ambícií jeho vodcov, povedal v pondelok v rozhlasovom rozhovore americký prezident George W. Bush. Teherán zároveň varoval, aby v Iraku nerozosieval ...Zdieľať

WASHINGTON 30. januára (WEBNOVINY) - Iránsky ľud utrpí "straty" v dôsledku jadrových ambícií jeho vodcov, povedal v pondelok v rozhlasovom rozhovore americký prezident George W. Bush. Teherán zároveň varoval, aby v Iraku nerozosieval "nezhody a škody". Bush povedal, že neplánuje napadnúť Irán. Upozornil však, že "ak Irán bude stupňovať svoje vojenské akcie v Iraku, aby škodil našim vojakom alebo nevinným irackým ľuďom, odpovieme ostro".

Americký prezident minulý týždeň oprávnil vojakov USA, aby brali do zajatia, alebo zabíjali iránskych agentov, na ktorých natrafia v Iraku. Washington to odôvodnil tým, že islamská republika pomáha irackým povstalcom pri útokoch na vojakov USA. Teherán tieto obvinenia popiera. Neexistujú plány na napadnutie Iránu, povedal Bush v rozhovore, napriek tomu, že niektorí členovia Kongresu z toho majú obavy. "Neviem, ako niekto môže povedať, že ochrana vojakov znamená, že ideme napadnúť Irán," dodal.

Bush zároveň povedal, že Spojené štáty "diplomaticky" pracujú na zastavení snahy Teheránu o vývoj jadrových zbraní. Zdôraznil pritom, že tento problém sa netýka Iraku: "Jednou z vecí, ktorá je dôležitá pri diskusii o Iráne, je nemiešať témy... Jednou vecou je, čo sa deje v Iraku. Druhou sú ambície vlastniť jadrové zbrane. A touto problematikou sa zaoberáme diplomaticky." Irán bude čeliť hospodárskym a diplomatickým dôsledkom, ak sa bude snažiť získať jadrové zbrane, povedal prezident.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Mikuláša Č. stále platí európsky zatykač
<< predchádzajúci článok
V Austrálii silné zemetrasenie, tsunami nehrozia