Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH 2018 v Pjongčangu

09. februára 2018

Prezident Kiska otvoril na ZOH Slovenský dom: Je tu cítiť naše teploNa snímke prezident SR Andrej Kiska otvoril Slovenský olympijský dom na 23. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v piatok 9. februára 2018.Zdieľať
Na snímke prezident SR Andrej Kiska otvoril Slovenský olympijský dom na 23. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v piatok 9. februára 2018. Foto: TASR/Martin Baumann
 
Pjongčang 9. februára (TASR) - Slovenský dom v dejisku zimnej olympiády Pjongčang 2018 oficiálne otvoril svoje fungovanie slávnostným prestrihnutím pásky prezidentom SR Andrejom Kiskom. Stalo sa tak pred pravým poludním kórejského času (pred štvrtou hodinou rannou SEČ).


Slovenskej hlave štátu robili pri tradičnom akte spoločnosť šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, ambasádor slovenskej výpravy Pavol Hurajt i lotyšský prezident Raimonds Vejonis. Keďže zariadenie je situované v prímorskom meste Kangnung, nemohol chýbať jeho starosta a pripojili sa aj významní predstavitelia priemyslu a obchodu Kórejskej republiky.

Pred oficiálnym aktom vystúpili viacerí rečníci a konal sa aj pôsobivý kultúrny program v podaní vystúpenia "žiackych" predstaviteľov kórejského taekwonda. V podaní telesa slovenskej ľudovej hudby zazneli slovenská i juhokórejská hymna. Prezident Kiska vo svojom príhovore v anglickom jazyku pripomenul: "Olympijské hry sú veľký sviatok športu, počas ktorého majú ľudia k sebe bližšie. Som veľmi rád, že aj v dejisku týchto hier je ten kúsok Slovenska zastúpený Slovenským domom, ktorý sem prináša kus fantastickej kultúry, hudby a vôbec atmosféry. A tiež aj gastronómie a samozrejme borovičku."

Najvyšší slovenský ústavný činiteľ mal potom krátky neformálny rozhovor so svojím lotyšským kolegom. Debatovali predovšetkým o oblečení na večerný otvárací ceremoniál hier, pretože pred ním mali na programe slávnostnú recepciu. Po rokovaní sa pristavil pri médiách a zdôraznil: "Vždy je krásny moment vidieť časť Slovenska takto ďaleko od domova. Som veľmi rád a pyšný, že máme národný dom, nemajú ho niektoré väčšie krajiny. Môžeme reprezentovať nielen dobré jedlo, halušky, dobré víno či borovičku, ale najmä skutočné slovenské teplo a pohostinnosť. Všetci, ktorých som stretol, ocenili, že tu máme kúsok Slovenska."

Prezident SR je v dejisku hier do stredy 14. februára: "Bol by som veľmi rád, keby som pred odchodom domov videl niekoho na pódiu, ideálne na najvyššom stupienku. Pôjdeme na biatlon, na slalom. Budeme mať slovenské vlajky a povzbudzovať, dúfam, že zažijeme moment slovenskej radosti. Zakričím si, veľmi rád povzbudzujem, moje dcéra roky rokúce súťažne lyžovala, teším sa, že teraz budem práve s ňou povzbudzovať naše lyžiarky. Uvidím prvý zápas našich hokejistov. Vo štvrtok som ich bol povzbudiť v šatni, trocha som sa s nimi porozprával. Sú plní odhodlania zabojovať, takže si držme prsty."

vyslaní redaktori TASR P. Horváth a A. Bezák

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ZOH 2018 v Pjongčangu: Program a výsledky slovenských hokejistov (7. 2. 2018)
 N. Celárová: Nervozitu prekonáva šťastie, že opäť môžem byť na ZOH (2. 2. 2018)
 Anton SIEKEL pred ZOH v Pjongčangu: Získať tri medaily by bol úplný sen (31. 1. 2018)
 S biatlonom poletela na ZOH do Pjongčangu aj sila presvedčenia (31. 1. 2018)
 ZOH 2018 v Pjongčangu: Slovenskí športovci zložili pred ZOH v Pjongčangu slávnostný sľub (30. 1. 2018)nasledujúci článok >>
Martin vyradil v 2. kole v Quite svetovú desiatku Carrena Bustu
<< predchádzajúci článok
CAS v piatok zamietol odvolanie 45 ruských športovcov

Prezident Kiska otvoril na ZOH Slovenský dom: Je tu cítiť naše teplo - diskusné fórum čitateľov