Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. mája 2007

Prezidentský duel vo Francúsku v znamení konfrontácieŠtyri dni pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb sa v stredu stretli v televíznom štúdiu postupujúci kandidáti Ségolene Royalová a Nicolas Sarkozy. Socialistická politička Royalová, ...Zdieľať

PARÍŽ 3. mája (WEBNOVINY) - Štyri dni pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb sa v stredu stretli v televíznom štúdiu postupujúci kandidáti Ségolene Royalová a Nicolas Sarkozy. Socialistická politička Royalová, ktorá v prieskumoch zaostáva za svojim pravicovým rivalom, kritizovala bývalého ministra vnútra Sarkozyho za podiel na hospodárskych a sociálnych problémoch krajiny. Sarkozy na druhej strane poukazoval na podľa neho "katastrofálnu situáciu", ktorú po sebe v roku 2002 zanechala vláda socialistického premiéra Lionela Jospina. Televízny duel, ktorý pritiahol k obrazovkám okolo 20 miliónov divákov, podľa analytikov nemal jednoznačného víťaza.

V diskusii prezidentských kandidátov rezonovali témy ako vnútorná bezpečnosť, 35-hodinový pracovný týždeň alebo znižovanie počtu zamestnancov v štátnej správe. Rozhodnutie socialistickej vlády z 90-tych rokov o skrátené pracovného času označil Sarkozy za "zásadný omyl", Royalová naopak 35-hodinový pracovný týždeň obhajovala ako sociálnu vymoženosť. Sarkozyho ďalej kritizovala za ohlasované plány znižovania počtu zamestnancov v štátnej správe, čo sa podľa nej dotkne najmä školstva a zdravotníctva.

Royalová na Sarkozyho najostrejšie zaútočila potom, čo pravicový politik hovoril o pláne zabezpečiť postihnutým deťom vyučovanie v bežných školách. Socialistická politička to označila za prejav pokrytectva a "politickej nemorálnosti" s poznámkou, že vláda, ktorej bol Sarkozy členom, všetky opatrenia predchádzajúcej socialistickej vlády v prospech postihnutých občanov likvidovala. "Nespochybňujem vašu úprimnosť, vy nespochybňujte moju morálnosť .... veľmi ľahko strácate rovnováhu," reagoval na to Sarkozy

Televízny duel bol pre Royalovú jednou z posledných príležitostí, ako prekonať náskok pravicového kandidáta, ktorý naďalej vedie v prieskumoch verejnej mienky. Podľa prieskumu inštitútu BVA zverejnených v stredu by Sarkozy Royalovú porazil v pomere 52 percent ku 48 percentám. Podľa komentátorov duel nemal jednoznačného víťaza. "Sú dvaja víťazi, miernu výhodu mal možno Sarkozy. Ani jeden z nich sa nenechal chytiť do pasce, ktorú naňho pripravil konkurent. Sarkozy nestratil rovnováhu a Royalová nepôsobila ako nevýrazná alebo nekompetentná," komentoval televízny duel Christophe Barbier zo spravodajského magazínu l'Express.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MAAE by mala prevádzkovať továreň na obohacovanie uránu
<< predchádzajúci článok
Predčasné voľby v Turecku by sa mali konať 22. júla