Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. februára 2018

Príchod nového čínskeho roka spájajú oslavy, stretnutia a daryNa archívnej snímke čínske tanečnice v tradičných kostýmoch tancujú v chráme Ta-kuan-jüan počas osláv nového lunárneho roka.Zdieľať
Na archívnej snímke čínske tanečnice v tradičných kostýmoch tancujú v chráme Ta-kuan-jüan počas osláv nového lunárneho roka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 13. februára (TASR) - V druhej polovici februára sa oficiálne začnú najväčšie čínske sviatky v roku – oslavy nadchádzajúceho nového roka, nazývané tiež Sviatky jari. Podľa lunárneho kalendára bol stanovený začiatok roka 2018 na 16. februára, čo je zároveň dňom, kedy bude súčasný rok kohúta vystriedaný rokom psa. TASR o tom informoval Ruixiang Wang z Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v SR.


Príchod čínskeho nového roka spájajú tri kľúčové slová: oslavy, stretnutia a dary. Pri tejto príležitosti pripravilo čínske veľvyslanectvo v utorok hudobné predstavenie s tanečnými prvkami v podaní skupiny Nair band. "Táto skupina je nositeľom mongolského kultúrneho dedičstva v podobe tradičnej mongolskej hudby hranej na ich tradičných nástrojoch," povedal Wang.

Čínsky horoskop je založený na 12-ročnom cykle, teda každý rok sa nesie v inom zvieracom znamení. Číňania zvieratám vždy pripisovali veľkú silu a typické vlastnosti, ktoré sa premietli aj do daného roka. Nový rok začína v ázijskej krajine každý rok iným dátumom, ktorý je odvodený od lunárneho kalendára.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dcéra sochára požaduje vrátenie súsošia so sovietskym vojakom na Dukle
<< predchádzajúci článok
Stratený pes prežil päťmesačnú odyseu do Švajčiarska

Príchod nového čínskeho roka spájajú oslavy, stretnutia a dary - diskusné fórum čitateľov