Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2009

Program A4 - nultý priestor máj 2009

Zdieľať
1 Piatok

18.00 a 20.00 ČESŤ PRÁCI! * 1. MÁJ / kino inak /
dobrovoľné vstupné 
Ďalší večer z cyklu film a propaganda čerpá z doteraz nedocenených bohatých domácich zdrojov.  Sviatok práce a oslobodenia „našej“ republiky očami československých filmárov. Výber dokumentárnych filmov a publicistiky z filmového archívu SFÚ.
Akcia 2v1: Namiesto dlhých sprievodov ponúkame filmovú oslavu 1. a 9. mája v jeden večer.
18.00 Práca vo filmoch 50. a 60. rokov
20.00 Zostrih dokumentárnych filmov a publicistiky na tému oslobodenia Československa od nemeckých okupačných vojsk s živým hudobným prekvapením.
V prestávke medzi filmovými blokmi predaj zaprášenej literatúry z regálov antikvariátu na ul. 29. augusta.

4 Pondelok
19.00 VOICES LIVE 4 / krátke filmy, koncerty, rozhovory / 4 €
Hlasy naživo už po štvrtý krát! Za jeden večer veľa zážitkov. Krátke filmy, rozhovory s hosťami, akustické koncerty. V special live acte sa predstavia The Uniques, Vili:am z PPE a stály hosť Kasioboy. Nevynecháme ani exkluzívnu premiéru videofilmu série Hudobné úlety o mladej slovenskej kapele. Tešia sa na vás Andy a Ivan z Voices. Info o podujatí na www.voices.sk/Voices_Live_4. 
 
6 Streda
20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej
Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať!

7 Štvrtok
20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej
Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať!
 
11 Pondelok
20.00 DANIEL HEVIER: O SÚMERNOSTI / OS ÚMERNOSTI / performance /  € 4 / študenti € 3
toto nie je recitál, v ktorom by si precital. toto nie je divadlo jedného herca aj keď všetci čo sa ho zúčastnia budú v jednotnom čísle. autor nevytvára svoj rituál podľa pripraveného scenára. nehrá nepredvádza neozvučuje. je účastný a zúčastnený. sústredený v rozptyle a pohyblivý v obrazoch. preto sa jeho koncept nebude opakovať a udeje sa prvý a poslednýkrát.

12 Utorok
20.00
UMRI, SKAP A ZDOCHNI...!!!  / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen
Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy...

13 Streda
20.00 CURTAS II. – májový (ú)let do Portugalska / kino inak /
€ 2 / študenti € 1,5 
V druhej časti prierezu súčasnou portugalskou krátkometrážnou tvorbou vám ponúkame kuriozity od postmodernej grotesky, cez animáciu až po experimenty s found footage. Odporúčame čo najprimeranejšiu prípravu na všetko neprimerané.
Stuart, r. J. P. Cavalheiro, PT, 2006, 11'26''
Kalkitos, r. M. Gomes, PT, 2002, 19'
Pre evolution soccerś one-minut dance after a golden goal in the master league, r. M. Gomes, PT, 2004, 1'
A Serpente, r. S. Aguilar, PT, 2005, 15'
To president, r. J. Maçãs de Carvalho, PT, 2005, 2'23''
Super 8 series n.1, r. P. Maia, PT, 2006, 2'30''
Super 8 series n.3, r. P. Maia, PT, 2007, 7´
Arise (Zona), r. P. Maia, PT, 2009, 10'
Estoria do gato e da Lua/Príbeh o mačke a mesiaci, r. P. Serrazina, PT, 1995, 5'35''

14 Štvrtok
20.00 NARODENINY / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, autor Ch. McKey, účinkujúci Ľ. Burgr, M. Chalmovský, I. Hrubaničová, Z. Piussi,  D. Vicen,  hudba Ľ. Burgr, scénická realizácia kolektív tvorcov, réžia kolektív tvorcov
Narodeninový večierok, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť. Kto unesie toľko právd, poloprávd a klamstva o sebe, o svojej minulosti a budúcnosti? Hudba, spev, absurdné aj realistické divadelné skice a „všetko, čo majú a nemajú radi“ ľudia, ktorí sa ocitli v strede.

15 Piatok
16.00 a 20.00 BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ: TAJOMSTVO DOMU SKUTECKÝCH / Nová dráma / divadlo
/ € 4 / študenti € 3  
Autor a dramaturgia M. Ditte, scénografia T. Žižka, videoprojekcie J. Ondráš, L. Matejka, hudba M. Čorej, réžia I. Jurčová, hrajú J. Šamaj, J. Haruštiak, M. Mackurová, M. Šamajová / A. Sušilová, J. Smutný / P. Dobiáš, H. Rabová / Kristína Holková
Pôvodná inscenácia inšpirovaná osudmi jedného domu a jeho obyvateľov Dominika Skuteckého a Petra Karvaša. Ako jeden z mála domov na území Slovenska je priamym svedkom kultúrno-spoločenských premien od svojho vzniku až po dnešok. Bol naplnený bohémskym myslením a umeleckou tvorbou rodiny maliara, odbornými výrazmi lekára, fantáziou literáta, rezidenciou architekta, fašistickými dogmami veliteľa gestapa ako aj administratívnymi povelmi súdruhov. Každý jeden jeho obyvateľ ho napĺňal svojimi myšlienkami a svojim presvedčením.
 
17 Nedeľa
20.00 David Mamet: SEXUÁNA PERVERZITA V CHICAGU / divadlo / € 4 / študenti € 3
Absolventi VŠMU, preklad J. Šebesta, dramaturgia D. Majling a L. Dubníčková, scéna J. Jeník a B.Gregáňová, kostýmy. B. Gálisová a L. Baranová, produkcia M. Benža a J. Večerná, réžia M. Vajdička, hrajú G. Tóth, M. Križan, R. Gažo, Z. Konečná, J. Gavačová, Z. Porubjaková, J. Rybárik, P.Katrinec
Kontroverzná, provokatívna a štipľavo vtipná čierna komédia o mladých ľuďoch, ktorý sa stali obeťami dnešného sveta – sveta bez duchovných hodnôt, morálnych princípov; sveta, v ktorom sa nepripúšťa slabosť či zlyhanie.

18 Pondelok
20.00 STREDNÁ EURÓPA ŤA MILUJE / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, text a scénická realizácia V. Bednárik, I. Hrubaničová, V. Zboroň, D. Vicen, hudobná spolupráca M. Piaček, B. Lenko
Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“. „Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.“
 
19 Utorok
18.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.

19 Utorok
20.00 OZVENY OTRLÉHO DIVÁKA II. / kino inak /
€ 2 / študenti € 1,5
Thriller – drsný film (Thriller - en grym film), r. B. A. Vibenius, Švédsko 1974, 107 min., švédske znenie, ang. titulky.
Krvavé ozveny Festivalu otrlého diváka pokračujú. Po neškodnom začiatku šup in medias res - do kinematografickej stoky, v ktorej si však o pár rokov čosi vylovil aj Quentin Té.
Švédsky režisér Vibenius začal ako asistent réžie Ingmara Bergmana. Thriller Thriller natočil ako zámerne škandálny, aby pokryl finančnú stratu svojho predchádzajúceho filmu pre deti. Využil v ňom všetky najpokleslejšie atrakcie od brutálneho sexu, drogovej závislosti, akčných krvavých scén až po kvázi buňuelovské oko, údajne vylúpnuté z ozajstného ľudského tela. Thriller je príbehom dievčaťa, ktoré znásilní a nadroguje jej budúci pasák. Za svoje utrpenie sa krásna jednooká vidiečanka pomstí naozaj vytríbeným spôsobom, ktorý sa o niekoľko rokov od nej naučí hrdinka filmu Kill Bill.

20 Streda
20.00 VIALKA (FR) / koncert / € 5 / študenti € 4

Jeden koncert, ktorý vynahradí štyri naraz. Bubeníčka Marylise Frecheville a gitarista Eric Boros spolu mydlia živelné pesničky namiešané z niekoľkých rôznych vplyvov, ktoré títo Francúzi nasali po cestách svetom. Označujú ich ako "turbofolk micro-orchestra", "gypsy punk folkrock" alebo aj "noisy comedy". Bude to skrátka všetko, len nie nuda. Stoličky, berte nohy na plecia!

23 Sobota
20.00 AZYL MUSIC KRST / koncert / € 10
Krst novej edície Azyl Music. Príďte s nami osláviť sedem nových prírastkov do slovenskej hudobnej rodiny. Krstiť sa budú nové albumy od Ali ibn Rachid, Home Made Mutant, či Bezmocnej hŕstky, soundtracky k filmom Tango s komármi, Ako sa varili dejiny a 66 sezón i platňa vážnej hudby skladateľa Martina Burlasa Sottovoce.
 
24 Nedeľa
20.00 MARIE JONES: KAMENE VO
VRECKÁCH / divadlo / € 5 / študenti € 4
Divadlo Kontra, preklad  V. Linda, réžia:  K. Rozhin, hrajú  P. Čižmár, M. Macala, choreografia G. Theiszová
Keď Hollywood obsadí írsky vidiek, konflikt kultúr medzi arogantným štábom, hercami a domácimi komparzistami je neodvratný a neodvratne zábavný. Charlie a Jake, dvaja komparzisti veľkej hollywoodskej produkcie sa rozhodnú ísť za svojím snom a nakrútiť vlastný film. Bez happyendu a milostnej zápletky, ale pravdivý a s veľkým množstvom kráv v obsadení. Ako poctu Seanovi, ktorý vybočil z cesty a skončil svoj život s kameňmi vo vreckách. Najúspešnejší divadelný hit 90-tych rokov na West Ende a Broadway, kde 2 herci stvárnia 13 postáv pod titulom "Hollywood na írskom vidieku".
 
25 Pondelok
18.00 VEĽKÝ REŠPEKT / kino / € 2
r. V. Csudai, SR 2009, 80 min.
Komediálny príbeh o mladých ľuďoch, bývajúcich na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. Organizuje MAGIC BOX SLOVAKIA a Cultfilm.
 
20.00 AKÉ NAOZAJ SÚ NOVÉ SLOVENSKÉ FILMY? / kino inak / diskusia
Aká je skutočná kvalita slovenského celovečerného filmu vo výnimočne úrodných rokoch 2008-2009? Sú ovácie, či kritika na mieste? Potrebuje domáca kinematografia veľa divákov, alebo skôr elitársku kvalitu? Existuje vôbec na Slovensku kompetentná filmová kritika? Príďte sa aj vy zapojiť do živej diskusie o súčasnej slovenskej kinematografii so zaujímavými hosťami, ktorú povedie šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný.
 
26 Utorok
20.00
MORČA / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci Ľ. Burgr, Z. Piussi, P. Fornayová, M. Chalmovský, hudba a réžia Ľ. Burgr
Morča je ideálnym symbolom niečoho, čomu treba dávať jesť. Na oplátku sa bude ten kus absurdného života donekonečna krútiť na kolese, pripomínajúc šťastnému majiteľovi jeho vlastný pohyb v bludnom kruhu. Máme ho milovať už za to, že sa oň tak pekne staráme? Alebo zabiť? Kto koho citovo vydiera? Vo výstupe, ktorý dal meno celej divadelnej koláži, dominuje nereprodukovateľný „neperspektívny" človek burgrovský v modrých tepláčikoch. Netreba viac prezrádzať, aby ste si ho, keď nastane čas, v hre vychutnali.

27 Streda
20.00 KINO PODĽA MAROŠA HEČKA / kino inak /
€ 2 / študenti € 1,5 
Kto môže byť povolanejším autorom májového večera "kino podľa..." než filmár, scenárista, muzikant a konečne šéf legendárneho festivalu krátkych filmov AZYL Maroš Hečko? Kto zablúdil na stránky azyl.sk, si vie možno predstaviť, s čím všetkým sa Maroš počas svojej kariéry dramaturga mohol a musel stretnúť. Jeho šuflíkovú kolekciu môžete vidieť v ďalšom pokračovaní cyklu, ktorý necháva nekorunované osobnosti našej kultúry slobodne sa topiť a čvachtať v záplave profesionálneho i amatérskeho audiovizuálneho materiálu z celého reálneho aj virtuálneho.

28 Štvrtok
20.00
NEMUSÍM VEĽA, STAČÍ DOBRE... / divadlo / € 4 / študenti € 3
Divadlo SkRAT, námet, scenár, réžia D. Vicen, autori textov, účinkujúci Ľ. Burgr, S. Daubnerová, D. Gudabová, L. Fričová, V. Bednárik, S. Vlčeková, V. Zboroň, hudba Ľ. Burgr
Cynicky poetické podobenstvo zo života jednej hotelovej izby, ale tiež poeticky cynické rozprávanie o tom, čo všetko sa malo a z rôznych príčin sa neudialo v priestore, v ktorom sa schádzajú ľudia mnohých tvárí, rôznych pohlaví a rozdielneho spoločenského a iného postavenia s jediným zámerom – urobiť si dobre.
 
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru
Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava
Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC
Podpora: MK SR, České centrum, International Visegrad Fund, Goethe-Institut, Poľský inštitút, Francúzsky inštitút
Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Dias, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag
 
Info: www.a4.sk, info@a4.sk
Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením
Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.
 
HĽADÁME ĽUDÍ!!!
Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na produkcia@a4.sk.
 
VOLANIE PO PROJEKTOCH
Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hyundai zaznamená v prvom kvartáli 50-percentný pokles zisku
<< predchádzajúci článok
Populárna Detská železnička v Čermeli začne premávať 1. mája

Program A4 - nultý priestor máj 2009 - diskusné fórum čitateľov