13. septembra 2008

Prokeinová na 50 m motýlik siedma na PH v Pekingu

Slovenská plavkyňa Margita Prokeinová obsadila vo finále žien S7 na 50 m motýlik na XIII. paralympijských hrách v Pekingu siedme miesto. Potvrdila tak svoju pozíciu z predpoludňajších rozplavieb, kde ...

PEKING 13. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská plavkyňa Margita Prokeinová obsadila vo finále žien S7 na 50 m motýlik na XIII. paralympijských hrách v Pekingu siedme miesto. Potvrdila tak svoju pozíciu z predpoludňajších rozplavieb, kde takisto zaplávala siedmy najrýchlejší čas. Vo finále však bola o 1,18 s rýchlejšia. "Dúfala som, že to môže byť do šiesteho miesta, nevyšlo mi to. Je to šport, musím to brať také, aké to je. Stále sa teším aj z výsledku, ktorý som dosiahla v polohových pretekoch, kde som skončila piata. Neberiem to ako sklamanie," vravela po pretekoch čoskoro 37-ročná (nar. 26. septembra 1971) právnička prednášajúca na vysokej škole. Štart mala vynikajúci, do polovice trate sa držala na medailových pozíciách, ale potom "stuhla" a na záverečných troch-štyroch tempách prišla aj o piatu priečku, na ktorej dovtedy plávala. "Ten záver bol zlý, práve tam sa rozhodujú preteky, ja som tam úplne stvrdla. Trochu ma rozhodil nevydarený nádych v polovici trate. Do dvadsaťpäťky to ide akosi samé. Posledných päť metrov je ale rozhodujúcich. Ťahala som to až do konca, čo to dalo, dávala som do toho všetko. Išla som na kyslíkový dlh, ale súperky boli lepšie," reálne zhodnotila preteky štvornásobná účastníčka paralympijských hier. V motýliku triumfovala Číňanka Huang Min, ktorá už v rozplavbe zlepšila svetový rekord o 2,24 s a vo finále z neho ubrala ešte ďalších 13 stotín. "Nechcem jej brať radosť z rekordu, ale myslím si, že ona so svojím hendikepom medzi nás nepatrí," skomentovala Margita Prokeinová. Číňanka nemá jednu ruku od predlaktia, druhú a obe nohy však má zdravé. "Má dlaň, ktorá je v plávaní rozhodujúca. Pomiešajte si kávu lyžičkou a paličkou a uvidíte ten rozdiel," snažila sa nájsť paralelu slovenská plavkyňa. V nedeľu ju čaká posledná disciplína - krauliarska päťdesiatka. "Bude to moja rozlúčka nielen s pekinskou paralympiádou, ale vôbec s vrcholovým plávaním. Telo je už unavené, treba vedieť, kedy odísť," uzavrela Margita Prokeinová. Výsledky - ženy S7 - 50 m motýlik - finále: 1. Huang Min (Čína) 34,47 - svetový rekord, 2. Erin Popovichová (USA) 37,87, 3. Veronica Almeidová (Braz.) 38,49, ... 7. Margita Prokeinová (SR) 40,70 SITA