Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2007

Protest proti obmedzeniam v lesnom zákoneVyše tristo cyklistov prišlo dnes pred prezidentský palác vyjadriť svoj nesúhlas so zákonom, ktorý znemožňuje cyklistom, ale i jazdcom na koňoch pohyb po lese mimo vyznačených trás a lesných ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Vyše tristo cyklistov prišlo dnes pred prezidentský palác vyjadriť svoj nesúhlas so zákonom, ktorý znemožňuje cyklistom, ale i jazdcom na koňoch pohyb po lese mimo vyznačených trás a lesných ciest. "My dnes chceme povedať nahlas, veľmi slušne a kultivovane, že novela zákona o lesoch je z istej časti nezmyselná. Preto sme tu, aby sme požiadali pána prezidenta, aby využil svoju ústavnú kompetenciu a tento nezmyselný zákon vrátil do Národnej rady," povedal jeden z organizátorov protestného stretnutia cyklistov poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Pokiaľ bude zákon v takejto podobe účinný, budú na rokovanie parlamentu predkladané novely, dokiaľ taký nezmyselný paragraf v zákone bude. "Lesy patria všetkým," zdôraznil Dzurinda. Akciu podporilo aj EKOFÓRUM - sieť environmentálnych mimovládnych organizácií, ktorá spustila petíciu prezidentovi: Nevyháňajte cyklistov z lesných chodníkov.

Lesník a ekológ Róbert Oružinský ma pocit, že zapracovanie pozmeňujúceho návrhu, ktorý obmedzuje cyklistov a jazdcov na koňoch bola len kamufláž, odpútanie pozornosti od mnohých ďalších ustanovení v zákone, ktoré umožňujú zvyšovanie ťažby dreva, najmä tej nekontrolovateľnej. "To, že sa v slovenských lesoch kradne, je už takmer verejným tajomstvom. Bohužiaľ, som presvedčený, že táto posledná novela lesného zákona nezabráni týmto trendom, ale naopak môže ich ešte viac prehĺbiť," zdôraznil.

Odmietame politizáciu zákona o lesoch a vťahovanie hlavy štátu do úzko politických záujmov SDKÚ-DS, povedal pre agentúru SITA . prezidentov hovorca Marek Trubač. Prezident Ivan Gašparovič sa odmietol stretnúť s predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom napriek tomu, že toto stretnutie pôvodne plánoval a malo sa uskutočniť. "Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda však zvolil netradičnú formu komunikácie s hlavou štátu prostredníctvom nátlaku médií a verejnosti na jeho rozhodnutie," dodal Trubač. Prezident sa v prípade zákona o lesoch chce rozhodnúť na základe odborných analýz a chce prijať zodpovedné rozhodnutie v prospech občanov Slovenskej republiky. Toto rozhodnutie prijme najneskôr do 17. júla, a preto je pripravený vnímať a počúvať názory aj odporcov tohto zákona i jeho priaznivcov.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre drogové podozrenie zatkli poradcu poľského prezidenta
<< predchádzajúci článok
Deti privolali českú políciu k taške s hlavou mladej ženy

Protest proti obmedzeniam v lesnom zákone - diskusné fórum čitateľov