Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. mája 2006

Prvý ročník Národného salónu vín Slovenskej republikyNa jeseň tohto roku otvorí Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku expozíciu toho najlepšieho zo slovenského vinohradníctva a vinárstva. Projekt Národný salón vín Slovenskej republiky ponúkne na ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. mája (WN/SITA) - Na jeseň tohto roku otvorí Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku expozíciu toho najlepšieho zo slovenského vinohradníctva a vinárstva. Projekt Národný salón vín Slovenskej republiky ponúkne na jednom mieste stálu expozíciu o vinárstve, jeho histórii a tradícii a zároveň prezentáciu 100 najlepších slovenských vín, s možnosťou ich degustácie a zakúpenia. Ako dnes na tlačovej besede spomenul minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, tento projekt by mal zvýšiť kultúru konzumácie vína a návštevníkom priblížiť kultúru vinohradníctva.

Expozícia bude umiestnená v pivničných priestoroch pezinského zámku. Vína, ktoré majú byť zaradené medzi 100 najlepších, sú vybrané zo 14 regionálnych nominačných súťaží, kde získali prvé alebo druhé miesto. V druhej fáze sa z ocenených vín vyberie 100 najlepších. Vína budú hodnotené 25 najlepšími slovenskými degustátormi.

Do prvého ročníka súťaže sa zatiaľ prihlásilo viac ako 5 000 vín, z ktorých podmienky súťaže splnilo necelých 300 vzoriek. Vína budú hodnotené v siedmich kategóriách a víťaz každej kategórie získa ocenenie Šampión Slovenskej republiky. Všetky vína, ktoré sa dostanú do prvej stovky budú ocenené diplomom Národný salón vín Slovenskej republiky 2006. Verejná ochutnávka najlepších vín bude 22. júna v Limbachu v priestoroch centra voľného času Gaudium. Ako spomenul Ľubomír Vitek, prezident Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku, súťaž sa bude konať každoročne a stovka najlepších vín bude ponúknutá verejnosti.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový model Porsche sa bude vyrábať v nemeckom Lipsku
<< predchádzajúci článok
Víťazom Coca Cola PopStar sa stal Ivo Bič

Prvý ročník Národného salónu vín Slovenskej republiky - diskusné fórum čitateľov