Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2007

Putin si upevnil postavenie, Západ to opatrne kritizujeStrana ruského prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko získala v nedeľňajších parlamentných voľbách 64,1 percenta hlasov.Zdieľať
V pondelok to oznámila ruská Ústredná volebná komisia. Na druhom mieste sa umiestnili komunisti so ziskom 11,6 percenta, po nich nasledujú dve prokremeľské strany Liberálno-demokratická strana Ruska (8,2 percenta) a Spravodlivé Rusko (7,8 percenta). Sedempercentnú hranicu zvoliteľnosti neprekonala žiadna ďalšia strana. Jedinou skutočnou opozíciou tak budú iba komunisti. Dve najznámejšie liberálne strany Zväz pravicových síl a Jabloko získali podľa oficiálnych výsledkov iba 1,0 a 1,6 percenta hlasov. Niekoľkí liberáli, ktorí v parlamente sedeli ako nestraníci, sa do zákonodarného zboru nedostali pre nové pravidlá, ktoré neumožňujú kandidatúru nezávislých politikov.Výsledky volieb vyvolali obavy. Vodca ruskej opozície Garri Kasparov v pondelok označil parlamentné voľby za "najšpinavšie" v moderných dejinách krajiny. Členovia ruskej mimovládnej organizácie Golos, ktorá voľby monitorovala, uviedli, že zaznamenali početné priestupky vrátane nelegálnej kampane a zneužitia možnosti hlasovania z domu. Ani analytici nie sú spokojní. "Opozícia bola zlikvidovaná," povedala Maša Lipmanová z moskovského Carnegieho centra. "Jediným miestom, kde možno demokratickú opozíciu počuť, je internet a dva alebo tri denníky, ale s denníkmi sa dá ľahko skoncovať," povedal historik Vladimir Pribylovský.


Göran Lennmarker, šéf pozorovateľskej misie Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), povedal, že voľby nesplnili štandardy stanovené OBSE. "V týchto voľbách sa nedodržali mnohé záväzky a štandardy, ktoré máme v rámci OBSE a Rady Európy," povedal. Pozorovatelia zo Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), v ktorom sú združené postsovietske republiky, voľby označili za slobodné a čestné.


Ruská volebná komisia v pondelok oznámila, že preskúma tvrdenia o podvodoch sprevádzajúcich voľby. Sťažnosti však podľa nej nie sú zásadné. Spojené štáty ešte v nedeľu vyzvali ruské úrady, aby preverili podozrenia o nezrovnalostiach. "Počiatočné správy z Ruska hovoria, že volebný deň sprevádzali nezrovnalosti. Vyzývame ruské úrady, aby tieto tvrdenia preverili," uviedol hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe. Hovorca nemeckej vlády Thomas Steg v pondelok povedal, že ruské voľby neboli ani slobodné, ani čestné. "Existovalo veľa obmedzení voči občianskym právam a opozičným stranám, voči slobode vyjadrovania a slobode médií," povedal Steg. Dodal však, že Berlín chce povzbudiť ruské vedenie, aby išlo smerom, ktorý umožní viac slobody a vytvorenie skutočného systému viacerých strán.


Taliansky premiér Romano Prodi vyzval v pondelok ruských politikov, aby "objasnili" výsledky parlamentných volieb, ktoré čelia rozsiahlej medzinárodnej kritike. Aj Francúzsko v pondelok vyzvalo Rusko na "úplné objasnenie obvinení z podvodu" vo voľbách. "Zaznamenali sme obvinenia o protiprávnostiach týkajúce sa týchto volieb, aj keď nie sme v pozícii hodnotiť ich vplyv na volebné výsledky," uviedla hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Pascale Andreaniová. Prezident Nicolas Sarkozy však Putinovi k víťazstvu jeho strany zablahoželal. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyjadril znepokojenie v súvislosti s priebehom volieb, ale zdôraznil, že NATO si praje "pokračovať v presadzovaní cesty zhody s Ruskou federáciou". Podobne hovoril poľský premiér Donald Tusk. Povedal, že ho znepokojili signály poukazujúce na podvod vo voľbách, zároveň však dodal, že výber ľudu nemožno spochybňovať.


Putin v pondelok vyhlásil, že víťazstvo Jednotného Ruska posilnilo legitimitu parlamentu. "Legitimita ruského parlamentu sa nepochybne zvýšila," povedal Putin novinárom. Výsledok volieb označil za prejav dôvery verejnosti voči jeho osobe. "Samozrejme, je to prejav dôvery," povedal Putin, ktorý bol na čele volebnej listiny Jednotného Ruska.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nedeľňajšie voľby boli najšpinavšie v ruských dejinách
<< predchádzajúci článok
O interrupciách bude opäť rokovať plénum Ústavného súdu SR

Putin si upevnil postavenie, Západ to opatrne kritizuje - diskusné fórum čitateľov