Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. októbra 2023

Remišová, Záborská, Kolíková aj Kurilovská. V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žienV novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien. Mali by tvoriť 22 percent celkového zloženia zákonodarného orgánu. Najmenej majú národniari Temer polovica nových poslankýň, konkrétne 16, ...Zdieľať
poslankyne 676x451 2.10.2023 (SITA.sk) - V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien. Mali by tvoriť 22 percent celkového zloženia zákonodarného orgánu.

Najmenej majú národniari


Temer polovica nových poslankýň, konkrétne 16, je z hnutia Progresívne Slovensko (PS). Ide o polovicu celkového počtu poslancov hnutia, keďže PS bude mať v Národnej rade (SR) celkovo 32 poslancov.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023Ako tiež vyplýva z výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, najmenej žien, a to jedna, bude počas nového volebného obdobia zasadať v parlamente za Slovenskú národnú stranu (SNS), pričom národniari budú mať v parlamente celkovo 10 poslancov.


Rovnaký počet má Smer a SaS


Zhodne po štyri ženy budú mať v parlamente strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) a koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Hlas bude mať v zákonodarnom orgáne celkovo 27 zástupcov a OĽaNO 16.

Taktiež zhodne po tri ženy bude v NR SR zasadať za strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a Sloboda a Solidarita (SaS).

Smer-SD, ako víťaz volieb, získal celkovo 42 mandátov, SaS obsadí 11 postov v parlamente. Dve ženy budú v NR SR pôsobiť aj za Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré získalo celkovo 12 mandátov.

V predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 bolo do NR SR zvolených 32 žien, čo predstavovalo 21,33 percenta celkového obsadenia parlamentu.

Poslankyne v parlamente po predčasných voľbách


Za stranu Smer-SD to budú Marcela Čavojová, Zuzana Matejíčková a Jana Vaľová.

Progresívne Slovensko: Irena Bihariová, Tina Gažovičová, Jana HanuliakováZora Jaurová, Beáta Jurík, Viera Kalmárová, Dana KleinertIngrid Kosová, Darina Luščíková, Zuzana Mesterová, Simona PetríkLucia PlavákováTamara Stohlová, Veronika Šrobová, Zuzana Števulová a Veronika Veslárová.

Hlas-SD bude mať v parlamente Zuzanu Dolinkovú, Luciu Kurilovskú, Ľubica Laššákovú a Denisa Sakovú.

Za OĽaNO a priatelia to budú Erika Jurinová, Veronika Remišová, Anežka Škopová a Anna Záborská.

KDH bude mať v pléne Martinu Holečkovú a Andreu Turčanovú.

Slobodu a Solidaritu budú reprezentovať Jana Bittó Cigániková, Mária Kolíková a Vladimíra Marcinková.

SNS: Martina Šimkovičová.
Zdroj: SITA.sk - Remišová, Záborská, Kolíková aj Kurilovská. V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kollár si prevzal zápisnicu o výsledku parlamentných volieb. Neboli falšované, vyhlásil
<< predchádzajúci článok
Na Slovensko dorazilo prvé obrnené vozidlo Patria AMV XP 8×8. Predstavené bude na výstave IDEB 3.-5. októbra