Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. augusta 2007

Rezignoval americký minister spravodlivostiAmerický minister spravodlivosti Alberto Gonzales, ktorého poslanci obviňovali z toho, že zavádzal Kongres a zneužil svoje právomoci, odstupuje z funkcie. V pondelok o tom na svojej internetovej ...Zdieľať

WASHINGTON 27. augusta (WEBNOVINY) - Americký minister spravodlivosti Alberto Gonzales, ktorého poslanci obviňovali z toho, že zavádzal Kongres a zneužil svoje právomoci, odstupuje z funkcie. V pondelok o tom na svojej internetovej stránke informoval denník New York Times. Gonzales ponúkol rezignáciu prezidentovi Georgeovi W. Bushovi telefonicky v piatok a svoje rozhodnutie plánuje verejne oznámiť v priebehu pondelka, uviedol denník New York Times, ktorý citoval nemenované zdroje.

Rozhodnutie amerického ministra spravodlivosti odstúpiť z funkcie potvrdil v pondelok Biely dom. Televízna stanica CNN informovala, že Gonzalesa má nahradiť minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff.

Prezident Bush Gonzalesa podporoval, hoci ho niekoľko mesiacov kritizovali demokratickí aj republikánski kongresmani. Gonzalesa obviňovali z toho, že z politických dôvodov prepustil federálnych žalobcov, a že zavádzal Kongres, keď vypovedal o špionážnych programoch Bushovej vlády. Pripisovalo sa mu aj to, že schválil tvrdšie zaobchádzanie s ľuďmi zadržanými v rámci "vojny proti terorizmu" a z presadzovania názoru, že na podozrivých teroristov väznených na základni Guantanámo sa nevzťahujú Ženevské konvencie.

Demokratický senátor Charles Schumer privítal Gonzalesovo rozhodnutie rezignovať a povedal, že sa na tento post jasne nehodil. "Domnievam sa, že to bola správna vec. Zabralo to veľa času, ale nemožno spochybňovať, ...že ministerstvo spravodlivosti je prakticky nefunkčné." Potenciálny kandidát na post amerického prezidenta za Demokratickú stranu John Edwards vo vyhlásení o Gonzalesovej rezignácii uviedol: "Lepšie neskoro ako nikdy."

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sarkozy bude predsedať rokovaniu BR OSN o Afrike
<< predchádzajúci článok
Slovensko ašpiruje na členstvo v Rade OSN pre ľudské práva

Rezignoval americký minister spravodlivosti - diskusné fórum čitateľov

Porušovanie ľudských práv USA28.8. 8:34:16