25. apríla 2006

Richard Zedník prispel gólom k výhre Montrealu v play off NHL

V pondelok boli v kanadsko-americkej NHL na programe štyri odvetné stretnutia 1. kola play off a na rozdiel od nedeľnej noci sa tentokrát ani jednému z tímov nepodarilo vyrovnať stav v sérii. Carolina ...

TORONTO 25. apríla (WN/SITA) - V pondelok boli v kanadsko-americkej NHL na programe štyri odvetné stretnutia 1. kola play off a na rozdiel od nedeľnej noci sa tentokrát ani jednému z tímov nepodarilo vyrovnať stav v sérii. Carolina zdolala v základnej časti Montreal vo všetkých štyroch vzájomných meraniach síl, no vo vyraďovacích bojoch sa karta obrátila. “Hurikáni“ ani druhýkrát nevyužili výhodu domáceho prostredia a podľahli Canadiens 5:6 po dvojnásobnom predĺžení, jeden presný zásah zaznamenal krídelník Richard Zedník a stal sa prvým Slovákom, ktorý sa v tohtoročnom play off dokázal bodovo presadiť. Stretnutie malo dramatický priebeh, hostia už po pätnástich minútach hry viedli 3:0 a zo súperovej svätyne vyhnali švajčiarskeho reprezentanta Martina Gerbera, ktorý prenechal miesto nováčikovi Camovi Wardovi. “Snažil som sa hrať čo najlepšie a pomôcť, ako sa len dalo. Bohužiaľ to nestačilo,” smutne vyhlásil náhradný gólman. Domáci na radosť svojich fanúšikov zbrane nezložili a šnúrou štyroch gólov, pri ktorých vždy asistoval Eric Staal, naklonili misky váh na svoju stranu. Kanadskému mužstvu však v záverečnej časti hry stačilo iba 36 sekúnd, aby sa presnými zásahmi z hokejok Alexeja Kovaľova a Richarda Zedníka dostalo opäť do vedenia. Druhý tím Východnej konferencie si napokon vynútil predĺženie, pri záverečnej hre bez brankára vyrovnal Cory Stillman. O tom, že Montreal bude v prvom zápase na vlastnom ľade viesť v sérii už 2:0, nakoniec rozhodla nekompromisná strela Michaela Rydera z 24. minúty predĺženia. “Jazdci” z New Yorku nastúpili v New Jersey bez ťahúňa ofenzívy Jaromíra Jágra a opäť ťahali za kratší koniec povrazu. “Je jedno, o aký tím sa jedná. Keď chýba taký hráč, je to ťažké,” vyjadril sa útočník manhattanského mužstva Steve Rucchin. O výhru “diablov” v pomere 4:1 sa najviac pričinil defenzívny špecialista John Madden, autor hetriku, pričom dvakrát sa dokázal presadiť vo vlastnom oslabení. “To sa mi už dlho nepodarí, aj keď by to bolo pekné,” radoval sa šťastný strelec. Domáci neokúsili trpkosť prehry v posledných trinástich stretnutiach a ujali sa tak v sérii vedenia 2:0, ktoré vo svojej klubovej histórii ešte nikdy nepremárnili. Hráči Buffala pribalili Philadelphii na cestu domov darček v podobe debaklu 2:8. “Urobili sme hanbu našim fanúšikom a celému mestu. Čaká nás veľa práce,” skonštatoval kormidelník hostí Ken Hitchcock. O výsledku rozhodli “šable” päťgólovým uragánom už pred prvým odchodom do kabín a z bránky “letcov” vyhnali Roberta Escha. Na neudržanie bol útočný tandem Jean-Pierre Dumont a Jason Pominville, obaja sa blysli hetrikom, ku ktorému pridali ešte jednu asistenciu. “Letci” sa s vývojom zápasu len ťažko psychicky vyrovnávali, svoju frustráciu si vyvŕšili na súperových hráčoch zbytočne tvrdou a zákernou hrou, čo si neodpustil skomentovať kouč domácich. “Použite iné slovo, ak chcete, ale podľa mňa je to výstižné. Čím viac sme chceli hrať, tým viac sa správali ako idioti,” nebral si servítku pred ústa Lindy Ruff. Colorado vstúpilo do stretnutia s Dallasom famózne, svojho súpera v úvodnej tretine takmer k ničomu nepustilo a dostalo sa do vedenia 3:0. Potom však

“lavíny” zaspali na vavrínoch, čo “hviezdy” v prostrednej dvadsaťminútovke dokonale využili k obratu na 4:3. Tesný náskok si domáci rozumnou obrannou hrou dlho s prehľadom udržiavali, no dve minúty pred záverečným klaksónom urobili v početnej výhode osudnú chybu, keď inkasovali po strele Bretta Clarka. V 5. minúte predĺženia rozhodol o výhre denverského tímu Joe Sakic, keď úspešne tečoval strelu Johna-Michaela Lilesa.

“Neurobil som toho veľa. Snažil som sa získať výhľad. Keď vystrelil, tak sa mi to iba odrazilo od hokejky,” vyjadril sa k rozhodujúcemu okamihu coloradský kapitán.

Východná konferencia:

Carolina - Montreal 5:6 po dvojnásobnom predĺžení (0:3, 2:0, 3:2 - 0:0, 0:1) - stav série 0:2

Góly: 22. Matt Cullen (Staal, Ladd), 30. Brind’Amour (Weight, Staal), 41. Ray Whitney (Recchi, Staal), 42. Brind’Amour (Justin Williams, Staal), 59. Stillman (Hedican, Matt Cullen) - 5. Bulis (Kovaľov), 14. Ryder (A. Markov, Dandenault), 15. Bonk (Sundström, Rivet), 46. Kovaľov (Bulis, Dandenault), 46. ZEDNÍK (Perežogin, Plekanec), 83. Ryder (Higgins, S. Koivu). Vylúčení: 10:10 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 46:36. Brankári: Gerber (15. C. Ward) - Huet. Diváci: 18 730.

New Jersey - NY Rangers 4:1 (2:0, 1:0, 1:1) - stav série 2:0

Góly: 8. Madden (Rafalski, J. Pandolfo), 15. Gionta (Martin, Langenbrunner), 40. Madden (J. Pandolfo, Martin), 53. Madden (Marshall, J. Pandolfo) - 46. Betts (Hollweg, Malík). Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0. Strely na bránku: 25:26. Brankári: Brodeur - Weekes. Diváci: 19 040.

Buffalo - Philadelphia 8:2 (5:0, 1:1, 2:1) - stav série 2:0

Góly: 2. Dumont, 4. Drury (Connolly, B. Campbell), 13. Kotalík (Connolly, Lydman), 15. Pominville (Gaustad, McKee), 20. Dumont (Briere, Pominville), 30. Dumont (Briere, Drury), 49. Pominville (Numminen, Gaustad), 59. Pominville (Gaustad, Dumont) - 21. Gagne (Forsberg, Hatcher), 46. Nedvěd (Desjardins). Vylúčení: 6:13 na 2 min, navyše Gauthier na 5 min + DKZ za narazenie zozadu, Eager na 2x10 min osobný trest (obaja Philadelphia), presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:22. Brankári: R. Miller - Esche (21. Niittymäki). Diváci: 18 690.

Západná konferencia:

Dallas - Colorado 4:5 po predĺžení (0:3, 4:0, 0:1 - 0:1) - stav série 0:2

Góly: 23. J. Jokinen (Hagman, Zubov), 26. Lehtinen (Arnott, Modano), 27. Lehtinen (N. Kapanen, Morrow), 40. Modano (Niinimaa, Morrow) - 8. R. Blake (Turgeon), 10. Brunette (Hejduk, R. Blake), 13. Hejduk (Sakic, Brunette), 58. B. Clark (Hejduk, Laaksonen), 65. Sakic (Liles, Hejduk). Vylúčení: 5:10 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 25:23. Brankári: Turco - Theodore. Diváci: 18 532.