24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

12. mája 2006

Riga06-hokej: Lotyšskí diváci škandálne aj topánkou 2x prerušili zápas

Skvelá povesť lotyšského hokejového fanúšikovania sa vážne narušila vo štvrtok večer počas zápasu jeho reprezentácie s Kanadou.

Diváci v plnej Riga Arene nezvládli mimoriadne nepriaznivý vývoj prvého súboja v E-skupine MS a rozhodcovia hu museli dvakrát prerušiť.
      Dve minúty pred koncom prvej tretiny za stavu 4:0 tribúny zahádzali ľad rôznymi predmetmi, medzi nimi i topánkou. Americký rozhodca Rick Looker, na ktorého Lotyši mali ťažké srdce pre časté vylučovania ich miláčikov, sa dohodol s oboma tímami na dohratí zostávajúceho času na začiatku druhej časti. Situácia sa podobne zopakovala aj v tretej tretine, keď Lotyši dostali v rýchlom slede v oslabeniach góly na 0:7 a 0:8. A keď išiel na trestnú ďalší hráč organizujúcej krajiny, "hod predmetom" jedného z fanúšikov vyvolal davovú psychózu. Ľad sa premenil na smetisko a oba tímy tak šli do kabín. Predtým lotyšský hokejový kapitán Janis Sprukts vyzval obecenstvo, aby nerobilo krajine hanbu a nechalo dohrať dôstojne zápas. Ten po 10-minútovej pauze pokračoval za spomínaného stavu od 45. minúty a po pár sekundách opäť v presilovke, naviac za avizovaného trestu pre ďalšieho Lotyša, zvýšili Kanaďania na 9:0, keď medzi prerušením súboja a oboma gólmi Kyla Caldera boli intervaly 10 a 31 sekúnd...  Následne ešte v pôvodnej početnej prevahe v predstihu takmer jedného celého dejstva dokonali komplexný domáci debakel. Diváci sa však vrátili k predchádzajúcom sympatickým prejavom a začali hlasno skandovať "Latvia, Latvia!". A to aj pri následnom, už 18. vylúčení ich hokejistu v 50. minúte, počas ktorého padol jedenásty javorový gól... Výsledkom 11:0 pre kolísku hokeja sa zápas aj skončil.