Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2010

Rodiny obetí v Srebrenici žalujú Carlu del PonteRodiny obetí masakry v bosnianskom mestečku Srebrenica chcú zažalovať bývalú hlavú prokurátorku Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu ...Zdieľať
carla del ponteova Carla del Ponteová

Foto: imow.org
SARAJEVO 18. mája (WEBNOVINY) - Rodiny obetí masakry v bosnianskom mestečku Srebrenica chcú zažalovať bývalú hlavú prokurátorku Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carlu del Ponteovú za to, že údajne nariadila zničiť osobné veci nájdené v tamojších masových hroboch. Hadžra Katičová z mimovládneho združenia Ženy Srebrenice tvrdí, že sa na podporu žaloby sa im podarilo získať už niekoľko tisíc podpisov. Informoval o tom spravodajský server Balkan Insight. "Stále sme sa nerozhodli, či podáme žalobu. Ale niekto je zodpovedný za zničenie (vecí) a ona bola v tom čase hlavnou prokurátorkou," uviedla Katičová pre balkánsky portál.

V masových hroboch v Srebrenici našli vyšetrovatelia v rokoch 1996 a 1997 asi 1000 predmetov po obetiach masakry. Vyšetrovatelia v Haagu ich však v rokoch 2005 a 2006 zničili. Podľa prokuratúry sa ich zbavili po tom, ako prišli na to, že predstavujú "zdravotné riziko". V tom čase bola šéfkou ICTY práve Ponteová. Pozostalí však v tom čase netušili, že v holandskom sídle súdu sa vôbec nachádzajú nejaké veci po obetiach Srebrenice. Vlani ich na to upozornil až portál Balkan Insight.

Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie. Rozhodujúci podiel na tragédií mal podľa ICTY dnes 67-ročný Ratko Mladič a 64-ročný Radovan Karadžič, vtedajší bosnianskosrbský prezident. Kým Karadžič už stojí pred tribunálom, Mladič je stále na úteku.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KBB očakáva pokles priemerných cien pšenice
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa uskutoční Skyrun - Beh v oblakoch

Rodiny obetí v Srebrenici žalujú Carlu del Ponte - diskusné fórum čitateľov