Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2019

Rozpočet na budúci rok sa stáva pre českú vládu veľkou výzvouČeská ministerka financií Alena Schillerová minulý týždeň na zasadnutí rady vlády varovala kolegov, že výdavky plánované na budúci rok sú veľmi vysoké na to, aby ich ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Praha 11. februára (TASR) - Česká ministerka financií Alena Schillerová minulý týždeň na zasadnutí rady vlády varovala kolegov, že výdavky plánované na budúci rok sú veľmi vysoké na to, aby ich rozpočet zvládol. Jeho schodok by podľa nej mohol "vyletieť" z plánovaných 40 miliárd na 90 miliárd Kč (3,49 miliardy eur). Jedinou možnosťou, ako takému výsledku zabrániť, sú veľké škrty.


Podľa materiálu, ktorý ministerka predložila vláde, by mali znížiť výdavky všetky rezorty. Škrty sa najviac prejavia v doprave, ktorá v porovnaní s plánom príde približne o 9,5 miliardy Kč. V takom prípade by podľa ministra dopravy Dana Ťoka možno štát nebol schopný dokončiť niektoré rozostavané projekty. "Ten materiál pokladám za vstup do diskusie," uviedol minister.

Jednou z najvýznamnejších položiek úsporných opatrení je prepustenie 10 % štátnych zamestnancov, o ktorom Schillerová už pred časom hovorila. Ministerka chce znižovať výdavky aj v oblasti tzv. užších pracovných výdavkov, ktoré chce znížiť o viac ako 7 miliárd Kč. Štát bude šetriť aj na investíciách a podpore občanov. Napríklad projekt Nová zelená úsporám podľa denníka Lidové noviny príde o 40 % prostriedkov. Štát plánuje aj skončenie podpory stratových regionálnych železničných spojov, ktoré stoja ročne 3 miliardy Kč.

Zvýšenie rodičovského príspevku bude podľa premiéra Andreja Babiša stáť štát na budúci rok pravdepodobne 11 miliárd Kč a zvýšenie dôchodkov 6,6 miliardy Kč. Pokrytie týchto a ďalších nových výdavkov však bude ťažšie než doteraz.

Štát podľa súčasných odhadov v roku 2020 vyberie o 13,5 miliardy Kč menej ako v tomto roku. Príde približne o 8 miliárd Kč zo sociálnych výdavkov a o tri miliardy Kč zníži rozpočtové príjmy aj zrušenie takzvanej karenčnej doby. Príjmy štátu sa v nasledujúcom roku v porovnaní s týmto rokom znížia približne o 50 miliárd Kč.

Štátu zrejme nezostane nič iné len hľadať nové zdroje príjmov. Na koaličnej rade sa okrem iného hovorilo aj o návrhoch na zmenu zdanenia tvrdého alkoholu, zavedenie poplatkov za vyťažené suroviny či nové zdanenie hazardu.

Česko pritom nie je jediný štát, ktorý bude musieť v nasledujúcom roku šetriť. Európska komisia totiž znížila odhad rastu celoeurópskej ekonomiky o 0,6 percentuálneho bodu v tomto roku na 1,3 % a na 1,6 % v roku nasledujúcom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michalovskí kriminalisti obvinili z olúpenia Ukrajinca dvoch mladíkov
<< predchádzajúci článok
A. DANKO: SNS SA PRIKLÁŇA K VEREJNEJ VOĽBE KANDIDÁTOV NA SUDCOV ÚS

Rozpočet na budúci rok sa stáva pre českú vládu veľkou výzvou - diskusné fórum čitateľov