Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. augusta 2019

RTVS si pripomenie tvorbu zosnulého národného umelca I. BizmayeraVýznamný slovenský výtvarník a keramikár Ignác Bizmayer.Zdieľať
Významný slovenský výtvarník a keramikár Ignác Bizmayer. Foto: TASR/Miroslav Košírer
Bratislava 16. augusta - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si vysielaním pripomenie zosnulého národného umelca Ignáca Bizmayera. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.


"RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí významného keramikára Ignáca Bizmayera. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme na Dvojke v piatok 16. augusta o 17.25 h v portréte Ignác Bizmayer," spresnila.

Ignác Bizmayer skonal vo štvrtok (15. 8.) vo svojom dome v Modre - Harmónii. TASR to potvrdila rodina zosnulého. Vo svojej tvorbe sa zameriaval na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných slovenských ľudových tradícií a zvykov.

Národný umelec Ignác Bizmayer sa narodil 20. apríla 1922 v Košolnej pri Trnave, pracoval v dielni v Modre-Harmónii ako profesionálny umelec. Jeho celoživotná tvorba sa viaže k výrobe majoliky a keramickej figurálnej plastiky.

V roku 1972 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1982 národný umelec. Od roku 2003 je držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinovho kríža I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby. V roku 2012 ho ocenil Medailou prezidenta Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cinematik privíta portugalského filmára J. P. Rodriguesa
<< predchádzajúci článok
Taliani natočili film o biskupovi Vojtaššákovi, uvedú ho v Benátkach

RTVS si pripomenie tvorbu zosnulého národného umelca I. Bizmayera - diskusné fórum čitateľov