Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2007

Ruská armáda odtajnila archívy z druhej svetovej vojnyRuské ministerstvo obrany odtajnilo milióny stránok archívneho materiálu z druhej svetovej vojny. Vo štvrtok o tom informoval jeho hovorca Jurij Chvedčin. Materiál podľa neho obsahuje okolo štyroch ...Zdieľať

MOSKVA 14. júna (WEBNOVINY) - Ruské ministerstvo obrany odtajnilo milióny stránok archívneho materiálu z druhej svetovej vojny. Vo štvrtok o tom informoval jeho hovorca Jurij Chvedčin. Materiál podľa neho obsahuje okolo štyroch miliónov dokumentov Červenej armády a námorných síl, ako aj jednotiek komisárov komunistickej strany, ktorí sledovali politické názory vo vojenských silách.

Odtajnené dokumenty majú pomôcť presnejšie zistiť počet príslušníkov armády, ktorí zahynuli počas vojny, uviedol šéf archívu Sergej Iljenkov, ktorého citovali ruské tlačové agentúry. Odhaduje sa, že počas konfliktu, ktorý Rusi nazývajú Veľká vlastenecká vojna, v Sovietskom zväze zahynulo 27 miliónov ľudí, z toho vyše osem miliónov príslušníkov armády. Po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991 ruská vláda odtajnila milióny dokumentov v archívoch komunistickej strany a sovietskej vlády, ako aj mnoho osobných listín diktátora Josifa Stalina a ďalších vedúcich osobností sovietskej éry. V posledných rokoch sa však výskumníci sťažujú, že ruské archívy sa vracajú k utajovaniu.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VLK podal sťažnosť za ťažbu kalamitného dreva
<< predchádzajúci článok
Nemecký parlament umožnil legálny pobyt imigrantov

Ruská armáda odtajnila archívy z druhej svetovej vojny - diskusné fórum čitateľov

Putinova cenzurovaná tisková konference15.6. 21:06:28